Potrivit autorităților ruse, importul a 1,2 miliarde de ouă va fi scutit de taxe în primele șase luni ale anului viitor, anunță platforma esmmagazine.com.

„Decizia va ajuta pe termen scurt la echilibrarea acestei piețe și va asigura o creștere a ofertei”, au declarat oficialii din Ministerul Economiei din Rusia.

Măsura se va aplica de la 1 ianuarie 2024 și va fi valabilă până la data de 30 iunie 2024. Ministerul Economiei al Rusiei a subliniat faptul că măsura se va aplica importurilor ce provin din „țările prietene”, adică este vorba despre statele care nu au impus sancțiuni economice Rusiei din cauza conflictului din Ucraina.

Rusia se confruntă cu o inflație extrem de mare, asta după o creștere de două cifre  înregistrată în 2022. Conform datelor serviciului federal de statistică Rosstat, de la începutul lui 2023, în Rusia, prețurile la ouă au crescut cu 42,4%.

Potrivit Reuters, în orașul Belgorod, consumatorii au format o coadă imensă la ouă, deoarece 10 ouă se vindeau pentru suma 65 RUB ( 0,67 de euro), spre deosebire de prețul pe care-l afișează supermarketurile de peste 150 RUB (1,6 euro).

Andrei Sizov, consultant al companiei agricole Sovecon, a explicat faptul că producția de ouă a scăzut cu 1,3% față de luna octombrie a anului 2022. Asta în timp ce mai mulți locuitori din Belgorod au cumpărat ouă pentru a le vinde la prețuri mai mari.

„Nu ne confruntăm cu o lipsă de aprovizionare. Nu este nevoie să creăm o frenezie artificială”, a anunțat pe Telegram guvernatorul regional adjunct Yulia Shcherdina, încercând să liniștească oamenii că proviziile sunt suficiente.

Săptâmâna trecută, Procuratura Generală a Rusiei a anunțat că s-a întâlnit cu diferite organisme federale pentru a discuta despre prețurile ouălor și a promis că majorările nejustificate vor fi reduse.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Mart. 2026, 09:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
22 Mart. 2026, 09:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Consiliul pentru examinarea investițiilor de importanță pentru securitatea statului a aprobat și respins mai multe tranzacții și proiecte investiționale în cadrul ședinței din 20 februarie 2026, potrivit procesului-verbal oficial.

Documentul arată că autoritățile au analizat cereri depuse de mai multe companii și au solicitat, în unele cazuri, informații suplimentare, acordând termene de până la 20 de zile lucrătoare pentru completarea dosarelor. Numele companiilor vizate nu sunt făcute publice în document.

bani și afaceri
SUA au ridicat temporar sancțiunile asupra petrolului iranian pentru a calma piața globală
SUA au ridicat temporar sancțiunile asupra petrolului iranian pentru a calma piața globală
bani și afaceri
Criza carburanților au umflat bugetul cu aproape 50 milioane lei în doar 3 săptămâni
Criza carburanților au umflat bugetul cu aproape 50 milioane lei în doar 3 săptămâni