Familia miliardarului Buffett a devenit cel mai mare donator privat pentru Ucraina. Suma colosală dată Kievului

06 Feb. 2024, 11:58
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
06 Feb. 2024, 11:58 // Bani și Afaceri //  bani.md

Familia lui Warren Buffett, un celebru investitor și filantrop american, a anunțat o donație de 500 de milioane de dolari pentru a sprijini Ucraina în lupta sa împotriva Rusiei.

Aceasta este cea mai mare donație făcută vreodată de o persoană sau de o organizație poporului ucrainean.

Howard, fiul lui Warren Buffett, nu se va opri aici: anul acesta intenționează să cheltuiască încă 300 de milioane de dolari, scrie publicația Minval.

Familia lui Buffett admiră curajul și determinarea ucrainenilor care nu cedează agresiunii și propagandei rusești. Ei și-au exprimat, de asemenea, speranța că donația lor va contribui la consolidarea economiei, educației, asistenței medicale și a societății civile din Ucraina.

Averea lui Warren Buffett este estimată la 130 de miliarde de dolari. El ocupă locul 7 în lume în topul Bloomberg Billionaires. În fiecare an, ei donează miliarde de dolari în acțiuni din fondul de investiții Berkshire Hathaway diverselor fundații și organizații care luptă împotriva sărăciei, bolilor, inegalității și problemelor educației.

Buffett este, de asemenea, unul dintre fondatorii Giving Pledge, o fundație care încurajează miliardarii să dea cel puțin jumătate din averea lor unor organizații de caritate în timpul vieții sau după moartea lor.

În același timp, republicanii din Congres continuă să boicoteze proiectul de lege privind ajutorul acordat Ucrainei. Trump a cerut republicanilor să blocheze acordul de care depinde ajutorul pentru Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!