Care este ţara unde statul construieşte un oraş de 1.000 de kilometri pătraţi în care mergi stresat şi te întorci zen

08 Feb. 2024, 17:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Feb. 2024, 17:09 // Actual //  bani.md

Statul construieşte un oraş de 1.000 de kilometri pătraţi. Oraşul va avea o suprafaţă mai mare decât cea a ţării Singapore.

Oraşul va avea aeroport internaţional, universitate şi un baraj hidroelectric.

Statul sud-african Buthan construieşte de la zero oraşul de 1.000 de kilometri pătraţi numit Mindfulness City. Acesta este locul unde mergi stresat şi te intorci zen ca Buddha.

Oraşul va acoperi aproximativ 2,5% din suprafaţa ţării, ceea ce înseamnă o suprafaţă mai mare decât cea a ţării Singapore. Gelephu Mindfulness City, aşa cum e numit va servi drept centru economic şi poartă de acces pentru turişti către restul ţării.

Planul oraşului e să fie construit dintr-o serie de 11 poduri locuibile aşezate în formă de panglică. Oraşul va dispune de toate facilităţile necesare: aeroport internaţional, universitate, unitate de îngrijire a sănătăţii pentru medicina orientală şi occidentală, seră hidroponică, centru cultural, centru spiritual, piaţă pentru bunuri locale şi un baraj hidroelectric.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Nov. 2025, 18:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
04 Nov. 2025, 18:04 // Actual //  Grîu Tatiana

„Progresul remarcabil din ultimul an – cel mai mare din toate statele candidate – al Republicii Moldova arată că moldovenii nu doar își doresc să fie europeni, ci merită și muncesc pentru asta”, susține premierul Alexandru Munteanu, care a salutat raportul anual al Comisiei Europene privind extinderea Uniunii Europene.

Raportul evidențiază realizări importante în domenii precum reforma justiției, lupta împotriva crimei organizate, energie, educație, digitalizare, dezvoltare regională, politici sociale, siguranță alimentară și pescuit. Premierul a subliniat că aceste rezultate au fost obținute într-un an complicat, marcat de multiple crize, dar și de finalizarea analizei compatibilității legislației naționale cu cea europeană și elaborarea Programului Național de Aderare.

„Demonstrăm, cu fiecare progres făcut, că Moldova poate și că suntem hotărâți să îndeplinim obiectivul de aderare la UE cât mai repede”, a adăugat Munteanu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII