Bogații lumii au pierdut 134 miliarde dolari, în urma prăbuşirii pieţelor bursiere

05 Aug. 2024, 09:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
05 Aug. 2024, 09:59 // Bani și Afaceri //  bani.md

Averea netă a lui Jeff Bezos a scăzut vineri cu 15,2 miliarde de dolari, conducând declinul amplu care a şters 134 miliarde de dolari din averile celor mai bogaţi 500 de oameni din lume, transmite Bloomberg.

Acțiunile Amazon.com Inc au scăzut cu 8,8% la Bursa de la New York, pe fondul declinului general de pe piețele bursiere, astfel încât averea netă a lui Jeff Bezos s-a redus la 191,5 miliarde de dolari, conform indicelui miliardarilor realizat de Bloomberg. Scăderea de vineri este a treia cea mai mare lovitură cu care s-a confruntat Jeff Bezos, fiind depășită doar de cea din 4 aprilie 2019, când averea co-fondatorului Amazon s-a redus cu 36 miliarde de dolari, în urma înțelegerii sale de divorț, și cea din 29 aprilie 2022, când acțiunile Amazon au scăzut cu 14%.

Indicele Nasdaq 100 al Bursei de la New York a scăzut cu 2,4% vineri, afectând și averile altor miliardari, inclusiv a lui Elon Musk și a lui Larry Ellison (de la Oracle Corp), ale căror averi nete s-au redus cu 6,6 miliarde de dolari și, respectiv, cu 4,4 miliarde de dolari. Incertitudinile privind posibilele reduceri ale dobânzii de către Rezerva Federală a SUA, precum și unele rezultate financiare dezamăgitoare, au dus la intrarea indicelui Nasdaq în teritoriul de corecție, ștergând mai mult de 2.000 miliarde de dolari din valoare în doar trei săptămâni.

Declinul acțiunilor Amazon, cel mai sever din aprilie 2022, vine după ce compania a anunțat că intenționează să continue cheltuielile masive cu inteligența artificială (AI), în detrimentul profiturilor sale pe termen scurt.

Miliardarii din domeniul tehnologiei, Mark Zuckerberg, Sergey Brin și Larry Page, au pierdut de asemenea vineri peste trei miliarde de dolari fiecare, pe fondul declinului acțiunilor Meta Platforms Inc și Alphabet la Bursa de la New York. Miliardarii din acest domeniu s-au confruntat cu o scădere a averilor lor de 68 miliarde de dolari, conform Bloomberg.

Bezos, în vârstă de 60 de ani, al doilea cel mai bogat om din lume, a vândut anul acesta un nivel semnificativ de acțiuni Amazon. În februarie, acesta a vândut acțiuni în valoare de aproximativ 8,5 miliarde de dolari. Totodată, luna trecută, în ziua în care titlurile Amazon au atins un nou nivel record, el a dezvăluit un plan ce prevede vânzarea a încă 25 milioane de acțiuni, în valoare de cinci miliarde de dolari.

Vânzarea suplimentară va face ca valoarea totală a acțiunilor sale vândute anul acesta să ajungă la 13,5 miliarde de dolari, conform calculelor Bloomberg. El încă va deține aproape 912 milioane de acțiuni, sau aproximativ 8,8% din Amazon, după finalizarea vânzării. Averea sa provine și de la compania Blue Origin și publicația Washington Post.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a lansat un apel direct către cetățeni, avertizând că țara se află într-un „moment decisiv” al istoriei sale moderne și trebuie să accepte reforme dificile pentru a evita declinul economic. Declarațiile sale au fost citate de Bloomberg și făcute în cadrul discursului rostit cu ocazia marcării a 35 de ani de la reunificarea Germaniei.

„Țara noastră se află în mijlocul unei etape importante, poate decisive, din istoria sa contemporană… Multe lucruri trebuie schimbate pentru a rămâne la nivelul bun de până acum sau chiar pentru a-l îmbunătăți”, a afirmat Merz.

Apelul cancelarului reflectă temerile adânc înrădăcinate în Germania că modelul său economic, cândva considerat imbatabil, se clatină sub presiunea mai multor factori. Printre aceștia se numără prețurile ridicate la energie, concurența dură din partea vehiculelor electrice chineze ieftine, precum și creșterea cheltuielilor de apărare, care apasă suplimentar pe industrie.

Discursul vine pe fondul intensificării dezbaterilor interne privind viitorul economic al Germaniei și asupra măsurilor necesare pentru a proteja competitivitatea celei mai mari economii europene.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII