Noi taxe locale în Chișinău. De când se aplică

06 Aug. 2024, 10:32
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Aug. 2024, 10:32 // Actual //  bani.md

Noile taxe locale care au intrat în vigoare în Chișinău în data de 23 iulie 2024 se aplică ncepând cu perioada fiscală aferentă trimestrului III al anului 2024, și anume – din 26 iulie 2024.

Totodată, pentru perioadele fiscale aferente trimestrelor I și II ale anului 2024, precum și pentru perioada 01 iulie – 25 iulie 2024, aferentă trimestrului III al anului 2024, cotele taxelor locale se aplică, în temeiul prevederilor pct. 31 din Dispoziția Primarului General al mun. Chișinău nr. 663-d din 29.12.2023 ”Cu privire la aplicarea bugetului municipal Chișinău provizoriu pe anul 2024”, în conformitate cu Decizia CMC nr. 21/10 din 14.12.2022 ”Cu privire la punerea în aplicare a taxelor locale pentru anul 2023” (cu modificările ulterioare).

Se preconizează colectarea a 387,8 milioane lei din taxele locale, ceea ce reprezintă 5% din veniturile totale la bugetul municipal

În Chișinău se aplică următoarele taxe locale:

  • Taxa pentru amenajarea teritoriului: 41,4 milioane lei
  • Taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor: 20,3 milioane lei
  • Taxa de plasare a publicității: 2 milioane lei
  • Taxa de aplicare a simbolicii locale: 1 milion lei
  • Taxa pentru cazare: 28 milioane lei
  • Taxa pentru parcare: 9 milioane lei
  • Taxa pentru salubrizare: 28 milioane lei
  • Taxa pentru dispozitivele publicitare
  • Taxa pentru posesorii de câini
  • Taxa de piață

„Având în vedere că în anul 2022 rata inflației a fost de 28,7%, am propus o ajustare de 6% pentru a nu împovăra agenții economici. Aceasta va aduce un venit suplimentar de 67 milioane lei la bugetul municipal,” a explicat Olesea Pșenițchi, șefa Direcției Generale Finanțe.

Realitatea Live

22 Oct. 2025, 13:13
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Oct. 2025, 13:13 // Actual //  Ursu Victor

Consiliul directorilor executivi al Băncii Mondiale a aprobat un grant de 7,9 milioane de dolari pentru implementarea proiectului de restaurare a ecosistemelor pentru prevenirea poluării marine (RE-MAP), finanțat prin Fondul Global de Mediu (GEF).

Proiectul are drept obiectiv extinderea suprafețelor gestionate durabil în bazinul râului Nistru, una dintre cele mai importante zone hidrografice pentru echilibrul ecologic și dezvoltarea socio-economică a Republicii Moldova. Prin soluții bazate pe natură, programul RE-MAP urmărește refacerea terenurilor degradate, reducerea poluării terestre, conservarea biodiversității și creșterea rezilienței la schimbările climatice.

„Acest proiect marchează un pas semnificativ către obiectivele de dezvoltare durabilă ale Moldovei și angajamentul său față de cooperarea regională în domeniul mediului. Prin refacerea ecosistemelor și prevenirea poluării, investim în sănătatea comunităților și în reziliența mediului din țară”, a declarat Ulrich Schmitt, Manager de țară al Grupului Banca Mondială pentru Moldova.

Proiectul RE-MAP face parte din programul regional Clean and Healthy Ocean Integrat, menit să combată poluarea marină și degradarea terenurilor în bazinul Mării Negre. Implementarea acestuia va sprijini Republica Moldova în refacerea peisajelor naturale, protejarea resurselor de apă și consolidarea rezilienței ecologice a comunităților rurale.

Printre principalele componente ale proiectului se numără: restaurarea pădurilor și a zonelor umede, prin împăduriri și sisteme integrate culturi–animale–păduri, armonizarea politicilor pentru prevenirea poluării și utilizarea durabilă a terenurilor, consolidarea capacităților instituțiilor și comunităților pentru a implementa și monitoriza activitățile de restaurare și beneficii directe pentru circa 99.200 de persoane, dintre care 40% femei, prin îmbunătățirea accesului la resurse naturale și la oportunități economice sustenabile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII