Acționarii Victoriabank și BCR Chișinău au aprobat fuziunea dintre cele două bănci

22 Aug. 2024, 14:29
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
22 Aug. 2024, 14:29 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Acționarii Victoriabank au aprobat reorganizarea Victoriabank prin fuziune (prin absorbție) cu BCR Chișinău, în cadrul Adunării Generale Extraordinare care a avut loc la Chișinău, în 21 august. Ulterior, în 22 august, și acționarii Băncii Comerciale Române Chișinău au aprobat reorganizarea BCR Chișinău prin fuziune (absorbție) cu Victoriabank (societate absorbantă).

Informații suplimentare referitoare la hotărârile Adunărilor Generale vor fi prezentate pe site-urile celor două bănci și în Monitorul Oficial din 30 august.

Victoriabank și BCR Chișinău vor fuziona în primul semestru din 2025, sub brandul Victoriabank. Integrarea BCR Chișinău în Victoriabank este coordonată de Vasile Donica, Președinte Executiv al BCR Chișinău.

Informații pentru clienții BCR Chișinău:

  • Victoriabank și BCR Chișinău au activitate separată până la fuziunea prin absorbție, așa încât clienții BCR Chișinău trebuie să se adreseze, în continuare, băncii respective.
  • Clienții BCR Chișinău care au card Visa Classic sau Visa GOLD au deja acces la cele 230 de bancomate ale Victoriabank pentru retrageri de numerar în condiții similare ATM-urilor BCR Chișinău.
  • În perioada următoare, clienții BCR Chișinău vor primi informații despre produsele și serviciile Victoriabank, precum și Oferta de Bun Venit.
  • Noutățile de interes sunt prezentate, de asemenea, pe site-ul Victoriabank, pe o pagină dedicată.

Realitatea Live

20 Dec. 2025, 11:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Dec. 2025, 11:05 // Actual //  Ursu Victor

Europa a ajuns să susțină Ucraina printr-un model financiar tot mai fragil, după ce ideea unui „împrumut reparatoriu” a eșuat sau, cel puțin, a fost amânată pe termen nedeterminat, scrie revista The Spectator într-o analiză semnată de comentatorul Owen Matthews.

Potrivit autorului, odată cu blocarea acestui mecanism financiar, sistemul de „susținere vitală” a Kievului a devenit mai vulnerabil ca niciodată. În lipsa unei soluții structurale pe termen lung, finanțarea Ucrainei depinde tot mai mult de împrumuturi și decizii politice temporare.

În timp ce Statele Unite ale Americii continuă eforturile de a impune un acord de pace, Europa a ales să parieze pe continuarea finanțării conflictului. Această abordare, susține The Spectator, mută povara economică aproape exclusiv pe umerii contribuabililor europeni și lasă Ucraina într-o situație de dependență financiară tot mai accentuată.

„În rezultatul acestor decizii, Ucraina a ajuns, în sens literal, să trăiască pe datorie”, notează Owen Matthews, subliniind că lipsa unor instrumente financiare durabile riscă să slăbească stabilitatea economică a țării pe termen mediu și lung.

Analiza The Spectator sugerează că, fără un consens clar în Europa privind utilizarea activelor rusești sau alte forme de finanțare solidă, sprijinul pentru Ucraina va rămâne vulnerabil la schimbările politice și la oboseala economică tot mai vizibilă în statele membre.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII