Rambursarea TVA pentru fermieri extinsă până în anul 2025

12 Sept. 2024, 09:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Sept. 2024, 09:24 // Actual //  bani.md

Rambursarea TVA pentru fermieri a fost extinsă până în anul 2025. Solicitarea rambursării TVA se efectuează prin depunerea unei cereri semnate electronic la adresa de e-mail a Serviciului Fiscal de Stat, anunță fiscul.

Beneficiarii rambursării TVA sunt întreprinderile care activează în domeniul agriculturii, sunt înregistrate în calitate de plătitori ai taxei pe valoarea adăugată și care înregistrează sumele TVA spre deducere în perioada fiscală ulterioară.

„Eligibile pentru Programul de rambursare a TVA sunt considerate întreprinderile pentru care nu mai puțin de 95% din activitatea desfășurată pe parcursul anului 2022 reprezintă una sau mai multe dintre activitățile stipulate în grupele 01.1–01.6 din Clasificatorul activităților din economia Moldovei”, se mai arată în informația fiscului.

De rambursarea TVA beneficiază și agricultorii care au suportat pierderi ca urmare a embargoului impus de Federația Rusă pentru importul producției de origine vegetală din Republica Moldova. În acest caz, se prezintă dovada deținerii în proprietate sau în folosință a plantației perene și certificatul cu privire la cultura agricolă și intrarea pe rod a acesteia, eliberat de către autoritatea administrației publice locale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Oct. 2025, 16:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Oct. 2025, 16:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a comentat criza energetică din regiunea transnistreană, precizând că responsabilitățile sale se limitează la monitorizarea și gestionarea sectorului energetic de pe partea dreaptă a Nistrului.

„Mandatul meu de ministru acoperă activitățile și monitorizarea sectorului energetic din partea dreaptă a Nistrului”, a declarat Junghietu.

Declarația vine după ce reprezentantul în consiliul de administrație al Energocom, Alexandr Slusari, a avertizat acum două zile că livrările de gaze naturale către regiunea transnistreană sunt din nou în impas. Potrivit lui Slusari, băncile europene blochează tranzacțiile după un anumit număr de operațiuni, considerând că plățile efectuate sub formă de „donații” nu au justificare economică.

„Se schimbă din nou compania-plătitor. Acum, a patra companie din Emiratele Arabe Unite încearcă să găsească o bancă europeană dispusă să accepte plățile, dar deocamdată niciuna nu și-a dat acordul”, a explicat Slusari.

Amintim că la 1 ianuarie 2025, Gazprom a sistat livrările de gaze către stânga Nistrului. Ulterior, din 14 februarie, alimentarea a fost reluată printr-o schemă intermediară: compania ungară MET Gas and Energy Marketing AG livrează gazul la granița cu Republica Moldova, iar contravaloarea este achitată de un offshore din Dubai. La frontieră, cele 3,2 milioane metri cubi de gaz pe zi sunt preluate de Moldovagaz și direcționate către Tiraspol, pe baza unei plăți anticipate.

nsnitria

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII