Grădiniţă modernă, cu camere de supraveghere, deschisă la Chișinău, cu bani europeni

10 Oct. 2024, 09:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Oct. 2024, 09:29 // Actual //  bani.md

Fiind mamă a trei copii şi înţelegând necesităţile copiilor, dar şi ale părinţilor, Ecaterina Delimarschi a decis să deschidă o grădiniţă privată în oraşul Chișinău. Până a ajunge să-i dea un nume – „Little Mark” au urmat luni de muncă şi căutarea unui spaţiu potrivit, care să fie adaptat cerinţelor unei grădiniţe – cu bucătărie, săli de joacă, grupe pentru activităţi şi dormitoare.

A început afacerea în familie, cu forţele proprii, iar ulterior a decis să caute finanţare externă, pentru a se dezvolta, şi a gasit-o în cadrul Programului „Start pentru Tineri”, gestionat de ODA. A obţinut un grant nerambursabil în valoare de 200 000 lei pe care l-a investit în electrocasnice pentru bucătărie, paturi retractabile, şi alte utilaje necesare.

În prezent, grădiniţa are patru grupe şi este frecventată de micuţi cu vârstele cuprinse între 7 luni şi 5 ani.

 

„Fiind mamă a trei copii, la crearea proiectului, am decis să încercăm să facem o grădiniță modernă, cu camere video, unde părinții pot vedea în regim online ceea ce face copilul. Am încercat să o dotăm cu spații de joacă, cu teren destul de mare afară. Avem două terenuri, unul pentru copii, pentru bebeluși de la 7 luni până la 2 ani și alt teren pentru copii de la 2 ani şi până la 5. Grupe moderne, zonă de cinema avem, zona cu Lego, cu biluțe, zona de Barbie, o mini sală de sport pentru copii”, spune cu mândrie Ecaterina Delimarschi.

Antreprenoarea spune că a reuşit să obţină succes, iar asta a motivat-o să se extindă, iar în curând să mai deschidă alte două grădiniţe, la care la fel, este convinsă că va apela la fonduri europene.

„Datorită faptului că grădinița pe care am deschis-o, prima locație, este una de succes și avem doar părinți mulțumiți, suntem încă la deschiderea altor două proiecte noi. Cei care doresc să deschidă o mică afacere, trebuie doar să înceapă, iar ceea ce îți dorești, obții, doar trebuie putere, răbdare și treptat, totul devine frumos”, spune încrezătoare Ecaterina Delimarschi.

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Sezonul 2025 al cireșelor aduce provocări și oportunități pentru producătorii moldoveni, în contextul unor fluctuații semnificative pe piața internațională, anunță Asociația Moldova Fruct.

Deși exporturile în volum au scăzut față de anul trecut – doar 8000 de tone față de 10.000 de tone în iunie 2024 – valoarea totală a exporturilor a crescut spectaculos, ajungând la 20 milioane de dolari, față de 13 milioane în aceeași perioadă a anului trecut. Creșterea cu 51,4% a prețului mediu de export a compensat pierderile cantitative.

Situația regională a influențat direct acest salt valoric. În timp ce Italia se bucură de un sezon bogat și o cerere crescută, alte țări importante producătoare, precum Grecia și Turcia, au fost afectate sever de condițiile meteo extreme din primăvară. Inclusiv recolta din Republica Moldova a fost influențată de acești factori, cu efecte asupra volumelor disponibile pentru export.

Pe lângă valoarea crescută, o schimbare notabilă este și în structura geografică a exporturilor. Dacă în 2024 84% din cireșe mergeau spre țările CSI, în 2025 ponderea a scăzut la 70%. În schimb, livrările către statele din Uniunea Europeană s-au majorat de la 16% la 28%. Printre noile piețe se numără Italia, Croația, Serbia, Bosnia și Danemarca.

Piața din România s-a remarcat printr-o evoluție spectaculoasă: în iunie 2025 au fost exportate 1666 tone de cireșe moldovenești, de aproape două ori mai mult decât în aceeași lună din 2024 (842 tone), iar valoarea acestora a crescut cu 65%.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO