Activitatea Aeroportului Internațional Chișinău a fost sistată timp de două ore în timpul nopții. Ce s-a întâmplat

20 Iul. 2022, 10:16
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Iul. 2022, 10:16 // Actual //  MD Bani

A fost o noapte agitată la Aeroportul Internațional Chișinău. O nouă informație despre faptul că ar fi minat aeroportul a pus pe jar toți pasagerii, dar și serviciile specializate, scrie Realitatea.md.

Conform informațiilor prezentate de Poliția de Frontieră, activitatea a fost sistată timp de două ore, iar pasagerii și personalul au fost evacuați.

„Activitatea Aeroportului Internațional Chișinău a fost sistată din cauza unei noi alerte de minare al acestuia, dar și a aeronavelor. După procedură, la fața locului au intervenit subdiviziunile specializate ale MAI pentru verificările de rigoare, pasagerii și personalul Aeroportului au fost evacuați în zone sigure, iar activitatea de înregistrare a fost oprită.”

Ulterior, după un șir de verificări minuțioase, în jurul orei 02:10 echipa de control a stabilit că este alertă falsă, fiind permisă reluarea activității Aeroportului.

20 Iun. 2026, 11:22
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2026, 11:22 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Anastasia Taburceanu, fosta purtătoare de cuvânt a premierului Natalia Gavrilița și verișoara președintei Maia Sandu, a confirmat pentru Mlive că activează în cadrul Î.S. „MoldATSA”, unde prestează servicii de comunicare.

Potrivit acesteia, colaborarea nu este realizată prin intermediul unei companii, ci în baza unui contract individual.

„Lucrez pentru MoldATSA, e adevărat. Prestez servicii de comunicare pentru instituție”, a declarat Taburceanu pentru sursa citată.

Întrebată despre modalitatea angajării, aceasta a precizat că pentru funcția ocupată nu a fost organizat un concurs.

„Pentru această poziție nu a fost organizat concurs, deoarece procedurile instituite permit angajarea pe anumite funcții în baza CV-ului și a experienței profesionale relevante”, a explicat Taburceanu.

Ea a respins, totodată, informațiile potrivit cărora serviciile ar fi prestate prin intermediul unei companii și a oferit detalii despre remunerația pe care o primește.

„Nu este adevărat, nu se fac plăți către nicio companie. Sunt achitată eu în baza contractului. Salariul meu de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru”, a declarat aceasta.

Subiectul a apărut după ce redacția Mlive a anunțat că a primit informații de la persoane care susțin că sunt angajați ai întreprinderii și care au solicitat verificarea unor posibile plăți efectuate din bani publici către Anastasia Taburceanu.

Declarațiile vin în contextul scandalului din jurul conducerii MoldATSA, după suspendarea directorului întreprinderii, Dumitru Vangheli, și apariția unor investigații privind angajările și cheltuielile din cadrul instituției.