Republica Moldova astăzi este un stat cu Guvern interimar, la aproximativ un an de la înregistrarea primului caz de coronavirus în țară și cu o economie în scădere. Care sunt premisele pentru redresarea economică, riscurile economice pe care le aduce situația politică și la ce să ne așteptăm în viitorul apropiat, am discutat cu Alexandru Fală, expert economic din cadrul centrului analitic Expert-Grup.
Alexandru Fală: Șansa Guvernului celor 54 ar fi decizia nefavorabilă a CC privind legile Pensiilor și a Miliardului
Datoria de stat internă a Republicii Moldova a ajuns la 53,93 miliarde de lei la sfârșitul lunii ianuarie 2026, în creștere cu 1,93 miliarde de lei față de începutul anului, arată datele publicate de Ministerul Finanțelor.
Potrivit informațiilor ministerului, majorarea datoriei interne a fost generată aproape integral de extinderea emisiunilor de valori mobiliare de stat (VMS) pe piața internă. Stocul total de VMS a crescut de la 52 miliarde de lei la 54 miliarde de lei într-o singură lună.
Cea mai mare parte a creșterii provine din emisiunile de VMS pe piața primară, care s-au majorat cu 1,78 miliarde de lei, până la 41,08 miliarde de lei. Totodată, statul a atras suplimentar 151,98 milioane de lei prin vânzarea de VMS direct către persoanele fizice, prin intermediul platformei electronice eVMS.md, ceea ce a dus acest segment la 802,34 milioane de lei.
În schimb, alte forme de îndatorare internă nu au înregistrat modificări. Împrumuturile contractate de la instituțiile financiare din Republica Moldova, garanțiile de stat interne și alte împrumuturi au rămas la nivel zero.
Datele Ministerului Finanțelor mai arată că, în luna ianuarie 2026, rata medie ponderată a dobânzii la VMS comercializate prin licitații a constituit 9,32%, fiind cu 0,24 puncte procentuale mai mare comparativ cu anul 2025. Cele mai ridicate randamente au fost înregistrate la titlurile cu maturități de 182 și 364 de zile, cu dobânzi de 9,53% și, respectiv, 9,52%, în timp ce VMS pe termen de un an au avut o rată medie de 7,0%.
Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!
-
1Recean a promis, Junghietu amână din nou! Linia Vulcănești–Chișinău, abia în aprilie
-
2Încasări mai mari la buget în ianuarie: Fiscul a colectat cu aproape 1 miliard de lei mai mult decât anul trecut
-
31.700 de euro metrul pătrat? Radu Marian spune că e „acceptabil”
-
4Imperiul parfumerului milionar miroase a probleme! Au fost depistate substanțe interzise
-
5Șmecheria prin care statul încearcă să scape de plata despăgubirilor către companiile cărora le-a omorât porcii