ANRE: Tariful la gaz va fi unul corect pentru consumatorii finali

21 Sept. 2021, 13:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Sept. 2021, 13:36 // Actual //  bani.md

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică urmează să examineze solicitarea Moldovagaz cu privire la majorarea tarifului la gaz. Acest lucru se va întâmpla după ce ANRE va avea contractul cu prețul de import al gazelor, dar și solicitarea Moldovagaz cu privire la majorarea tarifului, care deocamdată nu a fost depusă la agenție.

”Nu am primit o solicitare de majorare a tarifului la gaz din partea Moldovagaz. Noi am atenționat să se grăbească în condițiile în care actualul contract expiră la sfârșitul lunii septembrie. Vedem tendințele internaționale ale prețului la gaze și care au o evoluție similară cu cele ale petrolului. Moldovagaz are dreptul să solicite revizuirea tarifelor, iar ANRE are la dispoziție șase luni. Va crește sau nu va crește vom vedea. Cert e că vom veni cu prețuri argumentate”, a explicat directorul ANRE, Eugen Carpov într-o conferință de presă.

Potrivit lui, sunt așteptate prețuri rezonabile în urma negocierilor contractului de livrare a gazelor.

Săptămâna trecută, directorul Moldovagaz, Vadim Ceban susține că tariful la gaz pentru consumatorii finali va crește cu 35%.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 10:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 10:16 // Actual //  Grîu Tatiana

Cotațiile petrolului au scăzut joi cu peste 3%, după declarațiile președintelui american Donald Trump, care a afirmat că „execuțiile” din Iran „au luat sfârșit” și a lăsat să se înțeleagă că, pentru moment, o intervenție militară a Statelor Unite nu este iminentă. Reacția pieței a fost rapidă: în jurul orei 02:00 GMT, barilul de petrol WTI a coborât cu 3%, până la 60,16 dolari, iar petrolul Brent a pierdut 2,87%, ajungând la 64,61 dolari pe baril, scrie Le Figaro.

Scăderea vine după mai multe zile de creșteri puternice, alimentate de tensiunile din Iran, unde un val de proteste a fost reprimat violent, și de amenințările lansate de Washington la adresa Teheranului. Miercuri, prețurile petrolului atinseseră cel mai ridicat nivel de închidere din ultimele trei luni. Tendința s-a inversat însă brusc la începutul sesiunii asiatice, imediat după declarațiile liderului de la Casa Albă.

Donald Trump a declarat presei că a fost informat de „surse foarte importante de cealaltă parte” că violențele s-au oprit și că execuțiile planificate împotriva manifestanților „nu vor mai avea loc”. Întrebat dacă o intervenție militară americană este exclusă, președintele SUA a răspuns că situația va fi monitorizată și că „vom vedea ce urmează”.

Analiștii consideră că aceste afirmații au calmat temerile legate de un posibil șoc de aprovizionare pe piețele energetice. „Prețurile au scăzut după ce Trump a sugerat că Iranul se va abține de la o nouă represiune sângeroasă, reducând riscul unei escaladări care să afecteze livrările de petrol”, a explicat Kyle Rodda, analist la Capital.com. O opinie similară a fost exprimată și de Michael Wan, de la MUFG, care a subliniat că investitorii au reacționat la semnalele privind o posibilă renunțare, cel puțin temporară, la o acțiune militară americană.

Piața petrolului rămâne însă sensibilă la evoluțiile din regiune, în special din cauza importanței strategice a strâmtorii Ormuz. Aproape 20% din petrolul mondial tranzitează acest pasaj îngust, mărginit de Iran, Emiratele Arabe Unite și Oman, iar orice perturbare ar putea avea un impact major asupra prețurilor globale.

Un alt risc care planează asupra pieței este posibilitatea blocării exporturilor iraniene de țiței. În contextul represiunii protestelor, Donald Trump a anunțat anterior că orice stat care continuă relațiile comerciale cu Iranul ar putea fi sancționat de SUA cu tarife vamale de 25%. China este principalul partener comercial al Iranului, iar o eventuală aplicare a acestor măsuri ar putea reaprinde tensiunile și volatilitatea pe piața petrolului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!