Atenție călători! Ruta de troilebuz nr. 24 își schimbă parțial itinerarul

25 Mai 2021, 14:53
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Mai 2021, 14:53 // Actual //  MD Bani

Troleibuzele de pe ruta nr. 24, care leagă sectorul Ciocana cu cartierul Telecentru îşi schimbă parţial itinerarul. Astfel, acestea vor circula pe strada Columna (tronsonul cuprins între Mitropolit Bănulescu Bodoni – Vasile Alecsandri) şi în continuare pe traseul stabilit, scrie Realitatea.md.

Autoritățile anunță că scopul modificării rutei de troleibuz nr. 24 este evitarea dublării traseului cu troleibuzul nr. 12 şi extinderea ariei de deservire a populației cu transport electric, asigurând transportarea pasagerilor din sectoarele Ciocana și Rîșcani mai aproape de Î.M. ,,Piața Centrală”, Gara Auto și alte obiecte de interes social și comercial din preajmă.

Totodată, restul troleibuzelor de pe rutele nr. 7, 10, 12, 25, 32 rămân să circule pe itinerarele vechi. Acestea vor vira de pe strada Mitropolit Bănulecu-Bodoni pe strada Columna doar în cazul când în centrul capitalei, sau în fața monumentului lui Ștefan cel Mare și Sfânt se vor desfăşura diferite manifestaţii de amploare, ocolind astfel Piaţa Marii Adunări Naţionale.

Potrivit responsabililor, se preconizează ca în curând să fie lansată o nouă rută de troleibuz care va face legătura între sectorul Ciocana şi Botanica şi va avea itinerarul inclusiv pe strada Columna.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 12:34
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 12:34 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Turciei, Turkish Petroleum Corp (TPAO), poartă discuții cu gigantul american Chevron privind desfășurarea unor operațiuni comune de explorare a petrolului și gazelor naturale. Informația a fost confirmată pentru Bloomberg de un oficial turc familiarizat cu negocierile.

Potrivit sursei citate, cooperarea dintre TPAO și Chevron ar urma să vizeze în special studii seismice și activități de foraj. Un eventual acord ar reprezenta un nou pas în strategia Ankarei de a-și consolida producția proprie de resurse energetice, pe fondul unei ameliorări generale a relațiilor dintre Turcia și Statele Unite.

Discuțiile cu Chevron vin la scurt timp după ce, la începutul lunii ianuarie, TPAO a semnat un memorandum de înțelegere cu o altă companie americană, ExxonMobil, pentru explorarea resurselor de petrol și gaze din Marea Neagră și Marea Mediterană.

Un reprezentant al Chevron a declarat pentru Bloomberg că grupul american „dispune de un portofoliu diversificat de proiecte de explorare și producție la nivel global și continuă să evalueze oportunități potențiale”, precizând totodată că politica companiei este de a nu comenta aspecte comerciale concrete.

Deocamdată, nu este clar în ce regiuni ar putea avea loc cooperarea dintre cele două companii. TPAO desfășoară deja activități în Marea Neagră, Irak, Rusia și Somalia și a realizat anterior foraje în estul Mării Mediterane, zonă în care Chevron operează zăcăminte în apele Israelului și Ciprului.

În ultimii ani, autoritățile de la Ankara și-au intensificat eforturile pentru a reduce dependența aproape totală a Turciei de importurile de petrol și gaze, mizând pe creșterea producției interne și pe extinderea operațiunilor TPAO în afara țării. În acest context, compania și-a extins flota de nave specializate pentru explorare offshore și a anunțat recent intenția de a atrage până la patru miliarde de dolari prin prima sa emisiune de obligațiuni islamice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!