Austria pune capăt acordului cu „Gazprom! Gigantul rus pierde primul client european după jumătate de secol

13 Dec. 2024, 12:17
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Dec. 2024, 12:17 // Actual //  Ursu Victor

Austria a întrerupt pentru prima dată livrările de gaze din Rusia, rupând astfel relațiile cu „Gazprom” după mai mult de 50 de ani de colaborare. În conformitate cu un contract semnat în 2006, Austria ar fi putut continua să primească gaze rusești până în 2040, însă „Gazprom” nu a respectat condițiile acordului, motiv pentru care OMV, compania austriacă, a decis să rezilieze imediat contractul, a anunțat joi cancelarul austriac Karl Nehammer.

OMV nu mai primește gaze de la „Gazprom” direct din 16 noiembrie, când compania rusă a oprit livrările ca răspuns la decizia OMV de a nu plăti pentru gazul primit în lunile octombrie și noiembrie. Această decizie a fost luată de OMV pentru a recupera măcar o parte din suma de 230 milioane de euro (plus dobânzi și cheltuieli) pe care arbitrul a acordat-o companiei austriace după ce „Gazprom Export” a întrerupt furnizarea gazului către filiala germană a OMV în 2022.

În acel an, „Gazprom” a început să limiteze exporturile către Uniunea Europeană și a cerut plata gazului în ruble. După decizia Camerei de Comerț Internaționale, OMV a declarat că înțelege că „Gazprom” nu va plăti conform hotărârii judecătorești, iar compania austriacă a decis să nu achite costul pentru livrările recente.

În ultimii ani, „Gazprom” exporta în Austria aproximativ 6 miliarde de metri cubi de gaze pe an, iar în decursul celor 50 de ani de colaborare, compania rusă a livrat un total de peste 218 miliarde de metri cubi de gaze. Austria, care a adoptat o politică de neutralitate, a fost prima țară occidentală care a semnat un acord pentru achiziționarea gazului sovietic în 1986, livrat din Siberia de Vest. Volumul inițial al livrărilor anuale de 142 milioane de metri cubi a crescut de peste 64 de ori până în 2018, conform „Gazprom”.

„Gazprom” a pierdut mai mult de 80% din exporturile sale către Europa comparativ cu 2021, livrările scăzând la 28 de miliarde de metri cubi, nivelul înregistrat în a doua jumătate a anilor 1970. În 2023, „Gazprom” a raportat o pierdere record de 629 de miliarde de ruble, cea mai mică producție din istoria sa, de doar 404 miliarde de metri cubi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Iul. 2025, 12:09
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Iul. 2025, 12:09 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

„Calea Ferată din Moldova” (CFM) va organiza în luna august mai multe licitații pentru valorificarea activelor neutilizate, în contextul pierderilor financiare cu care se confruntă compania. Licitațiile vor avea loc în data de 19 și 22 august 2025, la sediul instituției din Chișinău.

Pe 19 august, de la ora 09:00, va avea loc o licitație „cu reducere” pentru vânzarea a 82 de locomotive, dintre care 78 de model 3ТЭ10М, 3 de model 2ТЭ10Л și una de tip M62. În aceeași zi, la ora 11:00, este programată o licitație „cu strigare” pentru comercializarea a 41 de vagoane de călători (fără cărucioare) și 90 de cărucioare (boghiuri), structurate în 45 de loturi. Boghiurile sunt considerate una dintre cele mai valoroase categorii de fier vechi, fiind echivalente cu clasele 3A și 5A.

Pe 22 august, la ora 09:00, CFM va organiza o altă licitație „cu strigare” pentru darea în locațiune a două bunuri imobile aflate pe str. Calea Basarabiei 18/1, Chișinău. Este vorba despre o suprafață amenajată de 4000 m² și alta de 300 m², fiecare pe o perioadă de până la 3 ani.

Măsurile vin într-un context economic dificil. În anul 2024, compania a înregistrat pierderi de 228 milioane de lei, iar restanțele salariale au depășit 100 milioane de lei. Mai mult, în primul trimestru al anului 2025, volumul de mărfuri transportate pe calea ferată a scăzut cu 15,7%, iar parcursul mărfurilor (tone-kilometri) s-a prăbușit cu 29,7% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Cu o cotă de doar 13,4% în volumul total al transportului de mărfuri din Republica Moldova, sectorul feroviar rămâne unul strategic, dar grav afectat. Prin aceste licitații, conducerea CFM speră să obțină lichidități care să contribuie la reducerea pierderilor și relansarea activității.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA