Bali introduce o nouă taxă de protejare a insulei pentru turiștii străini

14 Feb. 2024, 12:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Feb. 2024, 12:35 // Actual //  bani.md

Autoritățile din insula indoneziană Bali au anunțat că, începând de miercuri, turiștii străini vor fi supuși unei taxe de conservare în valoare de 150.000 de rupii (aproximativ 10 dolari) pentru a vizita „Insula Zeilor”. Măsura, potrivit AFP, are ca scop consolidarea financiară pentru a contracara impactul negativ al turismului asupra insulei.

Insula, renumită pentru plajele sale cu nisip fin și pentru peisajele vulcanice spectaculoase, atrage anual milioane de turiști străini. Noua taxă, conform guvernatorului interimar din Bali, Sang Made Mahendra Jaya, este menită să protejeze cultura și mediul insulei.

Plata acesteia, care va fi obligatorie pentru turiștii străini care sosesc în Bali din străinătate sau din alte regiuni ale Indoneziei, va fi realizată online prin intermediul portalului „Love Bali”. Turiștii indonezieni sunt exceptați de la această taxă.

Implementarea plății online este concepută pentru a reduce cozile la sosirea vizitatorilor. În 2021, aproximativ 4,8 milioane de turiști au vizitat Bali, iar sectorul turistic al insulei încearcă să se redreseze după efectele devastatoare ale pandemiei de COVID-19.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!