Bolea aruncă bomba: „Căile Ferate o duc bine”, dar restanțele la salarii încă apasă lucrătorii

24 Oct. 2025, 11:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Oct. 2025, 11:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, a declarat că întreprinderea de stat Calea Ferată din Moldova (CFM) și-a redresat situația financiară după implementarea noilor politici și schimbarea echipei de management, iar restanțele la salrii s-au redus la 4 luni de la 9 cât erau în trecut.

Potrivit ministrului, în luna februarie CFM avea încasări de 22 milioane de lei, iar în lunile august și septembrie acestea au urcat la 72 milioane de lei. „Munca depusă a permis reducerea restanțelor la salarii de la nouă la patru luni”, a precizat Bolea.

Oficialul a menționat că redeschiderea tronsonului de cale ferată de la Văleni va aduce companiei încă circa 20 milioane de lei în plus la venituri, la care se vor adăuga și încasările generate de stația de la Cantemir.

„Căile Ferate o duc bine. A fost suficient să schimbăm managementul, care se bazează pe analize și strategii, pentru ca situația să se redreseze. Este însă foarte mult de muncit și de reparat”, a subliniat ministrul Infrastructurii.

În prezent, toate cele 1300 de vagoane ale CFM sunt funcționale, iar cele 12 locomotive activează pe rețeaua feroviară națională.

Ultimele cifre arătau că restanțele la salrii la CFM erau peste 100 de milioane de lei.

În 2024, întreprinderea a înregistrat pierderi de 228 milioane lei și restanțe salariale de peste 100 milioane lei. În primul trimestru din 2025, declinul a continuat: volumul de mărfuri transportate s-a redus cu 15,7%, iar parcursul în tone-kilometri cu aproape 30% față de perioada similară a anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Dec. 2025, 17:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Dec. 2025, 17:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Guvernul accelerează lansarea celei mai mari licitații eoliene din istoria țării, cu stocare obligatorie, pentru a respecta termenul-limită impus de UE. Comisia de licitații pentru instalarea celor 170 MW de capacități eoliene, care includ și obligativitatea instalării sistemelor de stocare a energiei electrice în volum de 0,25 MWh pentru fiecare MW (echivalentul a 44 MWh de stocare), s-a întrunit pe 8 decembrie 2025 în prima ședință de lucru dedicată examinării proiectului documentației.

În cadrul ședinței, membrii Comisiei au decis publicarea proiectului documentației pentru consultări finale, oferind operatorilor economici, investitorilor și altor părți interesate posibilitatea de a transmite observații și propuneri până la 11 decembrie 2025.

Potrivit Ministerului Energiei, această etapă este esențială pentru asigurarea unui proces transparent și competitiv, în condițiile în care licitația vizează cea mai mare rundă de proiecte eoliene din istoria Republicii Moldova, cu integrarea obligatorie a stocării energiei — un element critic pentru stabilitatea sistemului electroenergetic.

Următoarea ședință a Comisiei este programată pentru 15 decembrie 2025, când urmează să fie analizată documentația finală și să fie aprobat anunțul de lansare a procedurii de licitație.

Autoritățile subliniază că termenul accelerat al consultărilor este determinat de angajamentele asumate de Guvern prin Scrisoarea de Intenție semnată cu Comisia Europeană la 4 februarie 2025, care obligă Moldova să lanseze licitația pentru acordarea statutului de producător eligibil mare până la sfârșitul acestui an.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII