Cei mai buni judocani și antrenorii lor, premiați de Asociația A.S.I.C.S.

14 Dec. 2023, 12:07
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
14 Dec. 2023, 12:07 // Slider //  MD Bani

Asociația pentru Suținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului nu a întârziat, nici în 2023, să le mulțumească, dar și să-i încurajeze pe cei mai buni judoka din Republica Moldova. În cadrul unei gale festive, organizate de către Federația de profil, A.S.I.C.S. a răsplătit sportivii și antrenorii pentru munca și efortul depuse de aceștia la cele mai importante turnee internaționale. Pentru premierea sportivilor A.S.I.C.S. a oferit aproape 300 de mii de lei.

VICTORIA KRIUKOVA, director A.S.I.C.S.

“În calitate de partener general al Federației de Judo suntem mândri de rezultatele remarcabile obținute anul acesta de sportivii noștri. Este o dovadă în plus a faptului că atât munca depusă de sportivi și antrenori, cât și susținerea permanentă din partea partenerilor aduc și rezultatele dorite.”

Denis Vieru, care în acest an a avut evoluții remarcabile pe plan internațional și a reușit să cucerească, în premieră, titlul de campion european la judo, a fost premiat cu 100 de mii de lei. Sportivului i-a fost oferit, din partea A.S.I.C.S., un cec în valoare de 50 de mii de lei, drept răsplată pentru prestațiile sale, și un premiu special, la fel în valoare de 50 de mii de lei, din partea președintelui de onoare al A.S.I.C.S., Plamen Milanov, care este și președinte de onoare al Federației de Judo din Moldova.

DENIS VIERU, campion european la judo

„Titlul de campion european mi-a dat un imbold și o motivație să continui și la anul viitor să fiu în top, să mă mențin în Top-1 al treilea an consecutiv. Sper să o fac asta. De fapt în mare parte pregătirea s-a făcut. Trebuie să avem grijă de sănătate. Să facem un stagiu cât mai interesant și prin Asia și vom reuși să facem, probabil, și o prestație foarte bună la Jocurile Olimpice de la Paris. Credem și sperăm! E foarte important pentru un sportiv să fie susținut din mai multe puncte de vedere și a fost o surpriză plăcută, deci al doilea an consecutiv primesc o sumă destul de bunicică din care pot să-mi construiesc ceva planuri.”

Asociația A.S.I.C.S. a oferit suport constant, pe parcursul anului 2023, pentru tineri sportivi.

ANDREI GOLBAN, președintele Federației Moldovenești de Judo

„Asociația A.S.I.C.S. este un partener strategic, ne susține și avem un contract de colaborare. Asociația a oferit 11 burse pentru tineri sportivi, printre altele. Astfel, îi putem ține, aici, la noi în țară. Îi putem antrena, datorită A.S.I.C.S. le putem oferi o bursă, să se poată întreține. Cred că pe viitor va fi o colaborare cu ei în continuu.”

Anul 2023 a fost unul prosper pentru judo-ul moldovenesc. Acest lucru este remarcat și de membrii lotului național care speră ca 2024 să fie și mai bun, mai ales că imnul țării noastre poate răsuna, în vară, la Jocurile Olimpice de la Paris.

PETRU PELIVAN, medaliat cu bronz la CE 2023 de Judo

„Fără acești parteneri nu ar fi astfel de performanțe. Anul acesta a fost pentru mine un an mai aparte, deoarece a fost cu mult succes. Am reușit să urc pe podium de mai multe ori. Așa ceva, până acum în cariera mea de sportiv nu prea mi s-a întâmplat. Îmi doresc o pregătire cât mai eficientă pentru Jocurile Olimpice. Este o competiție importantă, dacă nu reușim să cucerim medalia de aur, atunci măcar pe cea de bronz. Chiar și așa, suntem obligați să obținem o medalie pentru a scrie, astfel, istorie pentru Republica Moldova.”

MIHAIL LATÎȘEV, judoka

„Băieții au obținut performanțe remarcabile, atât la competițiile de seniori, cât și de tineret. Sunt mândru de ei. Totul se datorează susținerii de care am avut parte. Avem echipă unită, susținere reciprocă – unul pentru toți și toți pentru unul.”

RADU IZVOREANU, medaliat cu bronz la CE de Judo U-23

„Pentru un sportiv susținerea este foarte importantă și promovarea la fel. Următorii patru ani voi munci și voi acumula punctaj pentru o calificare sigură la Jocurile Olimpice. Voi depune tot efortul pentru acest scop.”

Iar antrenorul lotului, Valeriu Duminică, apreciază mult sprijinul oferit de Asociația pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului, care a acordat burse și premii pentru sportivii care reușesc să obțină performanțe.

VALERIU DUMINICĂ, antrenorul lotului național de judo

„Vin personal cu o mulțumire și personală, și din partea lotului național, dar și din partea conducerii federației. Deoarece, în acest an, am avut așa susținere. Cu o astfel de susținere, eu în calitate de antrenor pot munci, fără a mă gândi că unii sportivi ar putea pleca peste hotare. Anume A.S.I.C.S. ne-a ajutat cu acest lucru, sunt 11 sportivi susținuți, primesc burse lunare pe tot parcursul anului. E un lucru nemaipomenit.”

Directorul A.S.I.C.S., Victoria Kriukova, a reiterat intenția Asociației de a oferi premii și pentru medalii olimpice. Astfel, campionii olimpici vor primi 1 milion de lei, pentru argint premiul va fi de 500 de mii de lei și 250 de mii de lei pentru medalia de bronz.

13 Aug. 2026, 16:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
13 Aug. 2026, 16:41 // Actual //  Grîu Tatiana

Mai mulți primari și locuitori din raionul Anenii Noi își exprimă din nou opoziția față de planul Ministerului Mediului de a amplasa un centru regional de management al deșeurilor în apropierea satelor Puhăceni și Șerpeni. Declarațiile au fost făcute joi, 13 august, în cadrul unei conferințe de presă.

Primarul satului Puhăceni, Veaceslav Plămădealî, a criticat modul în care, potrivit lui, autoritățile centrale au abordat proiectul și a cerut ca opiniile comunităților locale să fie luate în considerare. Acesta a reiterat că localnicii ar fi aflat despre proiect din presă și se întreabă de ce centrul nu ar putea fi amplasat într-o altă locație.

„Suntem nemulțumiți de abordarea aceasta tranșantă, îndrăzneață a Guvernului, Ministerului Mediului, ignorând viziunea cetățenilor asupra acestei probleme sensibile”, a declarat primarul.

Opoziția este exprimată și de agenții economici din zonă. Un antreprenor din satul Speia susține că amplasarea centrului ar putea afecta agricultura și competitivitatea producătorilor locali.

„Va fi permanent poluare, multe mașini, praf. O să ne ceară certificate ca marfa noastră să corespundă la unele cerințe. Nu vom fi competitivi pe piață. Acolo solul este foarte fertil”, a spus acesta.

Un alt agent economic din zonă consideră că impactul proiectului ar putea fi unul major pentru întregul raion.

„Tot ce se plănuiește o să aducă un impact nu doar economic, dar din toate privințele. Raionul Anenii Noi va fi distrus. Toți știu că Puhăceni e pe malul Nistrului și producția e curată. Va fi aerul otrăvitor, producția nu vom avea unde să o vindem”, a declarat acesta.

Locuitorii cer, la rândul lor, ca decizia să fie luată doar după consultarea comunităților și se plâng că proiectul ar putea afecta pădurile, iazurile și mediul înconjurător.

„Cerem o decizie europeană. Aceasta se face cu lumea, nu se joacă prin ministere”, a spus o locuitoare din Speia.

„Ne va afecta, sunt păduri, iazuri. Toți sunt îngrijorați de această temă… dacă se otrăvește apa? Noi toți ne folosim de ea”, a declarat un locuitor din Cobusca Veche.

Primarul localității Botnărești, Victor Gori, susține că efectele proiectului ar urma să fie resimțite de mai multe localități din raion.

„Vor fi afectate toate localitățile din împrejurimea acestui loc. Moral nu este corect ca acest poligon să fie amplasat în raionul Anenii Noi”, a spus edilul.

La rândul său, primarul din Țînțăreni, Vadim Bulgaru, a declarat că nu își dorește un nou poligon de deșeuri în raion, indiferent de rezultatele evaluărilor privind impactul asupra mediului.

„Nu aș mai vrea să apară încă un poligon de deșeuri pe teritoriul raionului Anenii Noi indiferent care ar fi impactul, chiar să fie și impact zero. Nu vreau la noi în raion un poligon de deșeuri.Ar trebui să consultăm și populația, vorbim de opțiuni, aici nu am văzut”, a declarat acesta.

De asemenea, primarul satului Bulboaca, Ion Berzoi, a invocat și riscurile pentru fondul forestier și resursele de apă din zonă.

„Acolo este zona sanitară a pădurii, nu se respectă zona de protecție. Sunt căpriori, fazani, iepuri. Este bazin, este înclinație la sol și izvoare sunt. Orice deșeuri nu miros a dulceață, nu există o gunoiște care să nu miroase. Locul nu este potrivit, se încalcă normele de mediu. Trebuie să găsim o locație împreună, să arate că nu va fi impact asupra mediului”, a declarat edilul.

Acesta a cerut identificarea unei locații în urma consultărilor cu autoritățile locale și populația și realizarea unor studii care să demonstreze că proiectul nu va avea un impact negativ asupra mediului.

Anterior, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat că proiectul se află în etapa de consultări, iar îngrijorările localnicilor urmează să fie analizate înainte de continuarea procedurilor. Ministrul a dat asigurări că viitorul centru regional va avea o infrastructură modernă, construită conform standardelor europene, și că impactul asupra mediului va fi redus.

Potrivit proiectului, centrul regional de gestionare a deșeurilor ar urma să deservească peste 1,1 milioane de locuitori din municipiul Chișinău și raioanele Anenii Noi, Criuleni, Dubăsari, Hîncești, Ialoveni, Strășeni și Orhei.

Proiectul „Deșeuri solide în Republica Moldova” are un buget de peste 200 de milioane de euro, bani proveniți din împrumuturi și granturi externe, precum și din Fondul Național de Mediu.