Cel care-i dădea cu capul de asfalt pe fiscaliști mâine va cere votul deputaților pentru funcția de premier

15 Feb. 2023, 14:18
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
15 Feb. 2023, 14:18 // Slider //  bani.md

Dorin, Recean, desemnat vinerea trecută de către președintele Maia Sandu la funcția de premier, va cere mâine votul deputaților pentru a fi învestit în funcție, potrivit declarației președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

„O parte dintre membrii Guvernului au făcut parte și în precedentul Executiv. Sunt și oameni noi. Din ministerul Infrastructurii vor fi create două ministere. Mâine este așteptat domnul prim-ministru desemnat cu toată echipa în Parlament. Astăzi finalizăm procedurile de pregătire, trebuie să prezinte cazierul, copii de acte, sunt mai multe”, a punctat Grosu.

De numele lui Receam este legat scandalul din 2013 când în spațiul public a apărut o înregistrare a unei discuții telefonice dintre el și Nicolae Vicol, pe atunci șef al Serviciului Fiscal de Stat. În discuții, Recean i-ar fi dat indicații șefului de la FISC, fiind supărat pe comportamentului acestuia. Discuțiile au apărut în spațiul public în contextul dosarului penal în care era vizat Nicolae Vicol, telefonul acestuia fiind interceptat. „Noi o să ne clarificăm cu asta, Colea. Eu te-am rugat un lucru, dacă există probleme, adă-l și eu am să-l trăsnesc cu capul de asfalt și am să-l trăsnesc cu capul de perete”, îi spunea Recan lui Vicol despre un agent economic.

Dorin Recean a fost implicat și în scandalul scurgerilor de pe Telegram din noiembrie anul trecut. Contul acestuia a fost spart și au fost publicate 103 de chat-uri cu diferite persoane, printre care jurnaliști, dar și Victor Bodiu ex-secretar general al Guvernului.

Realitatea Live

31 Ian. 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2026, 16:55 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, anunță că procesul de restabilire a alimentării cu energie electrică în sistemul de transport a fost finalizat la ora 15:40, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Toate stațiile electrice de 110 kV sunt alimentate.

În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor a avut loc etapizat, prin restabilirea alimentării fiderilor de 10 kV.

Potrivit ministrului, rețelele electrice funcționează stabil, fără restricții de consum. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu a fost necesară procurarea energiei electrice de avarie.