ANRE actualizează prețurile la gaz pentru ultimă opțiune: scumpiri de până la 2,2%

26 Feb. 2026, 10:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Feb. 2026, 10:41 // Actual //  Grîu Tatiana

Tarifele la gazele naturale furnizate în regim de ultimă opțiune vor crește ușor începând cu 1 martie. Consiliul de administrație al Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică urmează să aprobe noile prețuri pentru gazele livrate de Energocom, proiectul hotărârii fiind plasat pe site-ul regulatorului.

Pentru consumatorii racordați la rețelele de joasă presiune, tariful va fi de 14,573 lei/m³ fără TVA, față de 14,260 lei/m³ în februarie, ceea ce înseamnă o majorare de aproximativ 2,2%. În cazul rețelelor de medie presiune, prețul crește de la 10,650 lei/m³ la 10,754 lei/m³, adică cu aproape 1%. La înaltă presiune, tariful urcă de la 9,449 lei/m³ la 9,585 lei/m³, o creștere de circa 1,4%. De asemenea, la punctele de ieșire din rețelele de transport, prețul se majorează de la 9,322 lei/m³ la 9,490 lei/m³, ceea ce reprezintă un avans de aproximativ 1,8%.

Potrivit notei informative anexate deciziei, aprobarea în regim de urgență este determinată de caracterul lunar al stabilirii prețurilor și de aplicarea prețului de procurare a gazelor naturale conform indicelui TTF Front Month, utilizat la formarea costului final.

Precizăm că pentru restul consumatorilor casnici tariful la gaz a fost redus din 4 februarie, constiuind în prezent 14,43 lei pentru un metru cub, cu 13,8% mai puțin decât tariful anterior de 16,74 lei/m³. 

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!