Centrele ASP vor lucra în regim special pe 20 octombrie pentru eliberarea buletinelor de identitate

20 Oct. 2024, 07:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Oct. 2024, 07:39 // Actual //  Ursu Victor

Centrele multifuncționale ale Agenției Servicii Publice (ASP) vor funcționa conform unui program special duminică, 20 octombrie, când în Republica Moldova vor avea loc alegerile prezidențiale și referendumul republican constituțional.

Conform anunțului ASP, în ziua de 20 octombrie, centrele multifuncționale vor fi deschise între orele 07:00 și 21:00. În acest interval, cetățenii Republicii Moldova cu vârsta de peste 18 ani vor putea solicita eliberarea buletinelor de identitate provizorii și ridicarea buletinelor de identitate confecționate anterior.

Astăzi, cetățenii moldoveni sunt chemați la urne pentru a-și alege președintele, dar și pentru a vota în cadrul referendumului constituțional. Prin acest referendum, cetățenii vor decide dacă susțin modificarea Constituției pentru a sprijini aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Pentru validarea scrutinului și a referendumului este necesară o prezență de cel puțin o treime din alegători.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!