Cifra copleșitoare a pierderilor umane în războiul din Ucraina estimată de un general american

10 Nov. 2022, 08:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Nov. 2022, 08:36 // Actual //  bani.md

Generalul Mark Milley, şeful Statului Major american Interarme, a declarat miercuri 9 noiembrie, că peste 100.000 de militari ruşi au fost ucişi sau răniţi de la începutul războiului din Ucraina, adăugând că pierderile au fost probabil de acelaşi ordin şi de partea ucraineană.

„Sunt peste 100.000 de soldaţi ruşi ucişi şi răniţi”, a spus generalul Milley, vorbind la New York Economic Club. „Probabil acelaşi lucru pe partea ucraineană”, a adăugat el.
Cifrele prezentate de generalul Milley, care nu au putut fi confirmate independent, sunt cele mai precise furnizate până în prezent de Washington.

Înaltul oficial militar american a sperat, de asemenea, la discuţii pentru a pune capăt războiului, deoarece victoria militară ar putea să nu fie posibilă nici pentru Rusia, nici pentru Ucraina, a spus el.

„Trebuie să existe o recunoaştere reciprocă a faptului că victoria militară probabil nu este, în sensul propriu-zis al cuvântului, obţinută prin mijloace militare şi, prin urmare, trebuie să ne uităm la alte mijloace”, a spus generalul Milley. Potrivit acestuia, există „o fereastră de oportunitate pentru negociere”.

Afirmaţiile sale vin în momentul în care Rusia a ordonat trupelor sale să se retragă din oraşul Herson, în sudul Ucrainei, o lovitură pentru campania militară a Moscovei. Dar Kievul a reacţionat cu prudenţă, considerând că este puţin probabil ca armata rusă să părăsească acest oraş strategic fără luptă. Între timp, preşedintele american Joe Biden a sugerat că retragerea este dovada că Moscova are „probleme reale” pe câmpul de luptă.

21 Iul. 2026, 11:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Iul. 2026, 11:48 // Actual //  Grîu Tatiana

Energocom a început achizițiile de gaze pentru iarna viitoare și anul gazier 2026–2027, lansând primele licitații pentru completarea stocurilor necesare. Compania anunță că o parte din volumele planificate au fost deja contractate, iar procesul de cumpărare va continua până la sfârșitul lunii octombrie.

Potrivit Energocom, începând cu 16 iulie au fost organizate cinci runde de licitații pentru achiziția de gaze naturale destinate anului gazier 2026–2027, care începe la 1 octombrie 2026 și se încheie la 30 septembrie 2027. Licitațiile au vizat produse energetice standardizate trimestriale și anuale, necesare pentru asigurarea consumului, în special în sezonul rece.

Compania a scos la licitație două loturi pentru trimestrul IV al anului 2026, cu un volum de până la 276 000 MWh fiecare, două loturi anuale de câte 365 000 MWh pentru întregul an gazier și un lot pentru primul trimestru al anului 2027, cu un volum de până la 270 000 MWh.

Energocom precizează că a reușit deja să contracteze o parte din volumele necesare, însă procesul de achiziție este încă în desfășurare. Noi runde de licitații vor fi organizate în funcție de evoluția pieței și de strategia aprobată de companie.

Reprezentanții companiei afirmă că gazele sunt cumpărate etapizat pentru a reduce riscurile și pentru a obține un preț mediu cât mai avantajos. Totodată, licitațiile sunt desfășurate în conformitate cu procedurile aprobate de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Potrivit Energocom, obiectivul este asigurarea securității aprovizionării cu gaze naturale pentru Republica Moldova și obținerea celor mai bune condiții comerciale disponibile pe piață.

Amintim că Energocom a solicitat Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică majorarea tarifului la gazele naturale cu 6,51 lei pentru un metru cub, până la 20,93 lei/m³, cu TVA inclus.