CONFIRMAT! Tulpina DELTA este în Moldova, 12 probe din 15 trimise în Germania, confirmate pozitiv

23 Iul. 2021, 18:02
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Iul. 2021, 18:02 // Actual //  MD Bani

Laboratorul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP) a recepționat rezultatele probelor expediate Institutului de virusologie din Berlin, privind monitorizarea circulației tulpinilor de SARS-CoV-2 prin metode de biologie moleculară și secvențiere. Conforma acestora, tulpina Delta este deja prezentă în Republica Moldova, 12 probe, din cele 15 trimise în Germani au fost pozitive la această tulpină a virusului.

În total, au fost expediate 15 probe, dintre care 12 au fost confirmate ca tulpina Delta. În acest sens, Laboratorul virusologic al ANSP continuă selectarea probelor biologice pentru monitorizarea circulației noilor tulpini ale virusului SARS COV-2.

Varianta B1617.2 (Delta) sau tulpina indiană are un grad ridicat de contagiozitate, de două ori mai mare față de tulpina inițială și cu aproximativ 60% mai mare decât tulpina Alpha, cunoscută ca varianta britanică. Îndemnăm populația să respecte toate măsurile aprobate de autoritățile în sănătate și să se protejeze pe sine și cei dragi. Vaccinarea împotriva COVID-19 este unica soluție de a preveni îmbolnăvirea cu COVID-19, toate vaccinurile fiind eficiente pentru noile tulpini ale virusului.

Vă îndemnăm să:
– Purtați masca de protecție;
– Păstrați distanța fizică de minim 1 m între persoane;
– Evitați aglomerațiile;
– Spălați-vă cât mai des pe mâini sau dezinfectați-le.

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova va beneficia de fonduri suplimentare în bugetul Uniunii Europene pentru 2026, după ce Parlamentul European a aprobat majorarea alocărilor pentru Vecinătatea Estică, din care face parte și țara noastră, cu 25 de milioane de euro. Anunțul a fost făcut de către eurodeputatul Siegfried Mureșan.

”Este un sprijin vital pentru organizațiile societății civile, care joacă un rol crucial în apărarea democrației în fața presiunilor rusești, mai ales în contextul retragerii sprijinului american din regiune”, afirmă europarlamentarul.

Mureșan a subliniat că documentul adoptat de Parlamentul European este „un buget care răspunde la nevoile de securitate, competitivitate și solidaritate ale Uniunii”, iar România a avut o contribuție vizibilă în negocierea și completarea acestuia.

Parlamentul European a votat astăzi bugetul pe 2026 care prevede 192,8 miliarde de euro în plăţi şi 190,1 miliarde de euro în angajamente şi în care a reuşit să obţină mai multe fonduri pentru cercetare, infrastructura transfrontalieră, managementul frontierelor, acţiune climatică şi politica externă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII