Din nou împreună? Dodon: Suntem gata să formăm cu PCRM un partid unic

07 Sept. 2021, 20:10
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Sept. 2021, 20:10 // Actual //  MD Bani

Liderul socialiștilor, Igor Dodon, a declarat că este dispus să formeze cu foștii colegi comuniști din nou un singur partid, scrie Realitatea.md. Potrivit lui Dodon, acest lucru trebuie discutat în interiorul ambelor partide.

„Dacă ei vor aproba o asemenea decizie, noi suntem dispuși să discutăm despre asta și să creăm o formațiune unică și puternică. Dar acest lucru terbuie decis împreună cu colegii. Acum noi ne concentrăm pe pregătirea pentru alegerile locale, care vor avea loc”, a declarat Dodon în cadrul emisiunii „Интервью недели” de la postul Primul în Moldova.

Referitor la faptul că liderul comuniștilor, Vladimir Voronin, intenționează să cedeze șefia PCRM pentru o altă generație, Dodon spune că e o chestiune internă de partid, dar în continuare are cuvinte de laudă pentru fostul său șef, menționând că este unul dintre cei mai buni ai Republicii Moldova.

Menționăm, că Igor Dodon și-a început cariera politică în rândurile PCRM. Însă, în noiembrie 2011 împreună cu Zinaida Greceanîi și Veronica Abramciuc a părăsit fracțiunea parlamentară a PCRM și cei trei au aderat la Partidul Socialiștilor din Republica Moldova.

 

Realitatea Live

19 Dec. 2025, 13:39
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
19 Dec. 2025, 13:39 // Au Bani //  Grîu Tatiana

14 loturi au fost adjudecate în cadrul licitației „cu strigare” organizate pe 19 decembrie de către Primăria Chișinău pentru obținerea dreptului de locațiune a spațiilor cu altă destinație decât cea locativă, aflate în proprietatea municipiului Chișinău, valoarea totală a acestora fiind de 328 250 de lei.

Cele mai mari sume oferite de participanți pentru loturile scoase la licitație au ajuns la 91.000 de lei, 56.000 de lei și 46.800 de lei. Pentru trei dintre loturile adjudecate, prețul de locațiune a fost calculat per oră săptămânal, în funcție de graficul de activitate al instituțiilor de învățământ, aprobat de Direcția Generală Educație, Tineret și Sport.

Loturile expuse la concurs pentru obținerea dreptului de locațiune, fără drept de privatizare, au suprafețe cuprinse între 6 și 519 metri pătrați și sunt amplasate la subsol, demisol, parter, etaj tehnic, etajele unu–trei, precum și în pasaje subterane, potrivit informațiilor Primăriei Chișinău.

În această săptămână, Primăria Chișinău a vândut și opt terenuri din intravilanul capitalei, suma totală încasată ajungând la 57,42 milioane de lei. 

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII