Disperare în armata rusă: au vrut să recruteze din tabăra inamică. Iarnă îi găseşte dezbrăcaţi pe oamenii Moscovei

06 Oct. 2022, 16:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Oct. 2022, 16:38 // Actual //  bani.md

Şeful Statului Major Azov spune Moscova ar fi încercat să înroleze soldaţii batalionului, în timp ce Turcia ar fi refuzat să onoreze o comandă de veste antiglonţ şi îmbrăcăminte de iarnă venită de la Kremlin.

Disperare în armata rusă: au vrut să recruteze cea mai tare unitate militară a Ucrainei. Se anunţă o iarnă grea pentru oamenii Moscovei

Un reprezentant al Batalionului Azov a spus că forţele ruse au încercat să înroleze soldaţii batalionului, după ce i-au capturat în oţelăria Azovstal din Mariupol.

„Băieţi, luptaţi bine”

Şeful de stat major al Azov, Bogdan Krotevich, a spus că armata rusă a invitat trupele batalionului să se alăture cauzei Moscovei, promiţând „distrugerea Occidentului şi a Statelor Unite”.

Krotevich a subliniat că membrii batalionului erau priviţi favorabil în armata rusă pentru calităţile lor militare. „Băieţi, luptaţi bine”, le-au spus trupele ruse, îşi aminteşte reprezentantul Batalionului Azov, vorbind cu agenţia ucraineană UNIAN. Trupele au refuzat însă să se alăture armatei ruse, pentru că „Ucraina este patria lor” şi singurul scop este „de a lupta împotriva oricui le atacă ţara, fie că este vorba despre Rusia sau orice altă naţiune”:

Rusia a vrut să cumpere 200.000 de veste antiglonţ, dar Turcia a refuzat-o

Ministrul ucrainean al Apărării, Oleksii Reznikov, spune că Rusia a încercat să comande 200.000 de veste antiglonţ şi 500.000 de seturi de îmbrăcăminte de iarnă, dar Turcia a refuzat, scrie Ukrainska Pravda.

„Avem informaţii exacte din Turcia de la partenerii noştri că ruşii au încercat să comande 200.000 de veste antiglonţ şi 500.000 de seturi de îmbrăcăminte de iarnă prin ţări terţe. Asta înseamnă că au o problemă cu asta. Apropo, partenerii lor turci au refuzat”, a spus Reznikov, adăugând că, în opinia sa, eşecul aşa-numitei operaţiuni militare speciale va duce la schimbarea regimului în Rusia.

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 17:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
24 Feb. 2026, 17:30 // Actual //  Grîu Tatiana

Energocom a epuizat aproape integral stocurile comerciale de gaze naturale constituite pentru sezonul rece 2025–2026, utilizând circa 134 de milioane de metri cubi pentru a acoperi vârfurile de consum și a menține stabilitatea aprovizionării pe malul drept al Republicii Moldova.

Potrivit unui comunicat al companiei, aceste volume au provenit din rezervele constituite până la 1 noiembrie 2025, în baza obligației legale de stocare a minimum 15% din consumul anual al țării. „Gestionarea eficientă a stocurilor de gaze a fost un element-cheie pentru traversarea sezonului rece în condiții de siguranță și fără întreruperi”, se arată în comunicat.

La începutul sezonului rece, Energocom avea depozitate peste 100 de milioane de metri cubi de gaze în Ucraina și alte peste 30 de milioane de metri cubi în depozite din alte state, prin contracte de tip agent. În perioada noiembrie 2025 – 18 februarie 2026, aceste stocuri au fost utilizate treptat, în depozite rămânând aproximativ 8 milioane de metri cubi.

Conform cadrului legal, obligația de stocare este aplicabilă tuturor furnizorilor de gaze naturale, proporțional cu cota lor de piață, având rolul de a asigura flexibilitate și siguranță în perioadele de consum ridicat sau volatilitate a pieței.

Stocurile de gaze ale Republicii Moldova sunt compuse din rezerve comerciale, constituite de furnizori în baza obligației de 15% din consumul anual, și stocuri de securitate, în volum de aproximativ 50 de milioane de metri cubi. Acestea sunt constituite de stat și gestionate de Energocom și pot fi utilizate exclusiv în situații de urgență, prin decizia Comisiei pentru Situații Excepționale, reprezentând echivalentul consumului malului drept pentru circa zece zile.

Stocurile de securitate sunt depozitate în proporție de aproximativ 45% în Ucraina și 55% în România și au fost constituite gradual începând cu anul 2022, ca parte a măsurilor de consolidare a securității energetice. Împreună, stocurile comerciale și cele de securitate au atins aproximativ 200 de milioane de metri cubi.

În acest an gazier, compania a renunțat la practica de a achiziționa și stoca gaze naturale, cu excepția stocurilor de securitate, pentru a evita costurile suplimentare de transport, depozitare și extragere, optând pentru contracte cu livrare în luna și ziua stabilită și cu preț calculat în baza indicelui TTF din ultima zi a lunii precedente livrării, la care se adaugă prima contractuală și costurile de transport până în Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!