Dmitri Torner: „Diversificarea și fiabilitatea – cheia independenței și securității energetice a Republicii Moldova”

26 Aug. 2025, 12:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Aug. 2025, 12:16 // Actual //  bani.md

Care este impactul anulării licenței pentru Moldvagaz și instituționalizarea Energocom – analiză semnată de Dmitri Torner, investitor, expert in domeniul energetic și politician, publicată pe InfoMarket.

Anulând licența Moldovagaz și transferând furnizarea gazelor către Energocom, ANRE a operat o schimbare majoră în sectorul energetic.

Prin trecerea la achiziții prin intermediul Energocom, prețul gazelor naturale pentru consumatorieste ajustat la piața europeană, fiind eliminate costurile suplimentare impuse anterior de Gazprom. Deși tarifele nu scad imediat, decizia elimină influența politică asupra prețurilor și protejeazăconsumatorii de fluctuații.

La sfârșitul anului 2023, prețul mediu de achiziție al Energocom pe piața europeană era de aproximativ 35,77 EUR/MWh sau aproximativ 420 USD per 1.000m³. Pentru comparație, prețul gazului conform contractului „Gazprom”, în aceeași perioadă, ajungea la 700 $ pentru 1000 m³. Astfel, renunțarea la gazul rusesc a prevenit deja o scumpire bruscă.

În iulie 2025, Republica Moldova a contractat un împrumut de 400 de milioane de Euro din partea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), destinat achiziționării de gaze și energie electrică pentru perioada de iarnă. Această finanțare oferă statului o mai mare flexibilitate și securitate energetică.

Este evident că decizia ANRE nu va genera o scădere imediată a tarifelor la gaze pentru consumatori, De acum înainte, prețurile vor reflecta direct evoluțiile de pe piața europeană. Pentru sezonul rece 2025–2026, prețurile pentru populație sunt așteptate să rămână la un nivel comparabil cu cel din statele membre ale Uniunii Europene, semnificativ mai scăzute decât ar fi fost în condițiile menținerii dependenței de Gazprom.

După eliminarea intermediarului Moldovagaz din procesul de achiziție, Republica Moldova a adoptat o strategie energetică bazată pe un „portofoliu diversificat” de furnizori. Este menținută o politică tarifară clară și previzibilă pentru populație. Această abordare echilibrată reduce riscurile sociale, asigură transparență și apropie piața gazelor din Moldova de standardele europene, fără convulsii.

Pe termen lung, cele mai bune rezultate în ceea ce privește stabilitatea prețurilor și siguranța aprovizionării vor fi obținute prin continuarea integrării Republicii Moldova la piața energetică a Uniunii Europene, încheierea de contracte directe cu furnizorii (precum România și alte state membre ale UE) și păstrarea independenței față de presiunile politice.

În contextul reformei pieței gazelor, autoritățile au optat pentru o tranziție graduală, menită să protejeze consumatorii. Principiul de bază al noii abordări rămâne același: diversificare și fiabilitate. Nicio țară sau companie nu trebuie să dețină o poziție dominantă în sectorul energetic al Republicii Moldova.

23 Apr. 2026, 17:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
23 Apr. 2026, 17:44 // Actual //  Grîu Tatiana

Guvernul de la București a aprobat, joi, declararea liniei electrice aeriene de 400 kV Suceava–Bălți drept proiect de importanță națională, pentru segmentul aflat pe teritoriul României.

Hotărârea prevede și aprobarea amplasamentului lucrării, precum și declanșarea procedurilor de expropriere pentru imobilele aflate pe traseul liniei. Coridorul de expropriere traversează mai multe unități administrativ-teritoriale din județele Suceava și Botoșani, precizează presa de peste Prut.

Pentru despăgubiri a fost alocată suma totală de 185 251 de lei românești (aproximativ 37 000 de euro), bani care vor fi asigurați de la bugetul de stat al țării vecine, prin Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.

Implementarea proiectului va fi realizată de Transelectrica, companie care va gestiona inclusiv procedurile de expropriere și plata despăgubirilor, în conformitate cu legislația în vigoare.

Linia Bălți–Suceava va avea o lungime estimativă de circa 48 km pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa 12 localități din raioanele Glodeni, Fălești, Râșcani și municipiul Bălți, ce se va întinde de la Stația Electrică Bălți până la punctul de interconectare cu rețeaua de transport a energiei electrice a României. Lucrările de construcție vor începe în acest an și urmează a fi finalizate până la sfârșitul anului 2027.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!