EQA, cea mai „ieftină” mașină electrică de la Mercedes

26 Ian. 2021, 08:48
 // Categoria: Interviu // Autor:  Realitatea.md
26 Ian. 2021, 08:48 // Interviu //  Realitatea.md

Mercedes EQA este cel mai nou membru al familiei de mașini electrice din companie. Are un acumulator de 66,5 kWh și o autonomie specificată de aproximativ 480 de kilometri departe de priză.

EQA este departe de a fi o mașină de curse. Aceasta accelerează de la 0 la 100 Km/h în doar 8,9 secunde, în timp ce viteza maximă este de 160 Kmph. Prima variantă disponibilă are doar tracțiune pe față, dar ar trebui să nu dureze mult până când Mercedes va oferi și o iterație cu tracțiune integrală.

În ceea ce privește tehnologia din spate, Mercedes Benz EQ va integra a doua generație a sistemului de infotainment MBUX cu o interfață complet digitală ce poate fi controlată cu ajutorul vocii. În funcție de buget, cumpărătorii pot opta pentru două ecrane de 7,25 inci, pentru instrumentele de bord și zona de infotainment. Alternativa este un set de două sisteme de 10,25 inci.

Noua mașină este capabilă să aleagă cea mai rapidă rută între două puncte, luând în calcul vremea probabilă, timpul de încărcare, traficul și obiceiurile tale de condus. Este capabilă să frâneze automat în situații deosebite și te ajută să ții banda cu un efort minim din partea ta.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!