FLASH Poziția tacită a Gazpromului aruncă în aer concursul lui Parlicov de la Moldovagaz! Ceban rămâne interimar

26 Sept. 2024, 20:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Sept. 2024, 20:20 // Actual //  bani.md

Consiliul de Observatori al Moldovagaz nu a luat nici o decizie în privința noii componențe a Consiliului de Administrație a companiei. Este vorba de Dorin Junghietu, președinte al Consiliului de Administrație, Vadim Ceban, vicepreședinte al Consiliului de Administrație, Eduard Calancea și Radu Mandraburca.

Regulamentul intern al Moldovagaz prevede că în cazul care CO nu ia o decizie până în data de 25 septembrie curent, mandatul șefului Moldovagaz este prelungit automat. Respectiv, ramâne în vigoare și componența actuală a CA.

Consiliul de Observatori al Moldovagaz are șase membri. Patru de la  Gazprom și doi din partea Republicii Moldova. Deciziile în CO se iau cu cinci voturi, respectiv nicio parte nu are majoritatea.

În Consiliul de Administrație al Moldovagaz sunt nouă membri, cinci din partea Federației Ruse și patru din partea Republicii Moldova.

Moldovagaz este controlată de concernul rus Gazprom (50%), Agenția Proprietății Publice (35,3%) și Tiraspoltransgaz (13,14%). Moldovagaz a contabilizat un profit de 1,282 miliarde de lei în 2023, comparativ cu pierderile de 323 milioane de lei în anul 2022, potrivit raportului financiar al companiei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:02 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se află printre țările cu cel mai mare consum de alcool din lume, potrivit datelor publicate de World Population Review. Cu un consum mediu de 14,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, Moldova ocupă locul patru la nivel global, fiind depășită doar de România, Georgia și Letonia.

Clasamentul arată că România conduce topul mondial, cu un consum de 17,1 litri pe an per locuitor, urmată de Georgia cu 15,5 litri și Letonia cu 14,7 litri. Republica Moldova, cu 14,1 litri, se află imediat după acestea, înaintea Cehiei, care înregistrează 13,7 litri pe an.

Prin comparație, consumul de alcool în Rusia este estimat la 10,5 litri pe cap de locuitor, iar în Ucraina la doar 7,4 litri, nivel aproape la jumătate față de cel din Republica Moldova.

Datele World Population Review arată că Europa de Est și regiunea Mării Negre domină clasamentul global al consumului de alcool, cu mai multe state din zonă în topul primelor cinci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!