Foc și pară la Guvern! Recean îi cere lui Parlicov și Cojuhari demisia in corpore a managementului Termoelectrica

26 Iul. 2023, 10:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Iul. 2023, 10:14 // Actual //  bani.md

Este inacceptabilă situația de la Termoelectrica, a declarat premierul Dorin Recean în cadrul ședinței Guvernului, care a cerut ministrului Energiei, Victor Parlicov și a șefului de la APP, Roman Cojuhari demisia in corpore a managementului Termoelectrica.

Ieri, liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi a declarat într-o conferință de presă că în curând va fi demis șeful de la Termoelectrica, Vasile Leu.

Potrivit lui Usatîi, se încearcă mușamalizarea cazului cu păcura îngropată și schimbarea șefului de la Termoelectrica urmare a scandalului cu păcura necalitativă îngropată.

Termoelectrica anunța, într-un comunicat de presă că va demara o  anchetă internă cu privire la imaginile video apărute în spațiul public, despre presupusa scurgere de păcură. Entitatea va publica rezultatele.

Usatîi, a acuzat, administrația companiei că ar fi procurat din banii publici păcură scumpă, dar de calitate proastă, pe care au fost nevoiți să o îngroape la propriu. Usatîi a prezentat și un material video, care ar demonstra acest fapt.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!