(FOTO) Cel mai mare iaht din lume era în reparații la Hamburg și a rămas acolo. S-a aflat că aparține unui oligarh rus

15 Apr. 2022, 09:27
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
15 Apr. 2022, 09:27 // Au Bani //  MD Bani

Cel mai mare iaht din lume a fost confiscat de către autoritățile germane, după ce au stabilit că îi aparține lui Alișer Usmanov, unul dintre cei mai bogați oameni din Rusia și un apropiat al președintelui Putin, scrie Digi24.

Alișer Usmanov a fost sancționat de Statele Unite, Marea Britanie, Uniunea Europeană și Elveția, după invadarea Ucrainei de către Rusia.

Iahtul poartă numele mamei lui Usmanov – Dilbar. Are 156 de metri lungime, 16.000 de tone și este cel mai mare iaht cu motor din lume după volum. Are două heliporturi și cea mai generoasă piscină interioară instalate vreodată pe un iaht.

Valoarea sa este estimată între 600 și 750 de milioane de dolari, cu un cost de funcționare de 60 de milioane de dolari pe an.

Din octombrie vasul era andocat la un șantier naval din Hamburg pentru reparații.

Realitatea Live

15 Nov. 2025, 10:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Nov. 2025, 10:20 // Actual //  bani.md

În sectorul Ciocana din municipiul Chișinău, pe bulevardul Mircea cel Bătrân, 4/3, a fost creat de la zero amfiteatrul „Ciocana”. Lucrările au început în anul 2022, iar în 2004 au fost finalizate.

Potrivit proiectului, au fost construiți pereţi de sprijin pentru amfiteatru, scena, reparate scările care duc către Liceul Teoretic ,,Gaudeamus” şi amenajate rampele de acces pentru persoanele cu necesităţi speciale. Totodată, au fost pavate trotuarele, au fost instalate camere de supraveghere video și sistem de iluminat public.

A fost instalat, de asemenea, un sistem de irigare, mobilier urban modern, trei terenuri de joacă pentru copii, două terenuri de fitnes, un spațiu pentru iubitorii de șah și un teren de LEGO. Mai târziu, zona a fost completată cu noi specii de arbori și arbuști, completând astfel frumos peisajul urban din jurul amfiteatrului.

În preajmă sunt mai multe instituţii de învăţământ, printre acestea Liceul „Dacia”, „Orizont” și „Gaudeamus”, câteva grădiniţe de copii, dar şi blocuri de locuit.

Amfiteatrul găzduiește în prezent diferite evenimente cultural-artistice în aer liber.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII