(FOTO, VIDEO) Prima persoană din Moldova vaccinată împotriva COVID-19

02 Mart. 2021, 10:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Realitatea.md
02 Mart. 2021, 10:08 // Actual //  Realitatea.md

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecţiei Sociale a dat start, astăzi, 2 martie, procesului de vaccinarea anti-coronavirus. Astftel, primii lucrători medicali au fost vaccinați la Spitalul Clinic Republican și Institutul de Medicină Urgentă.

În cadrul unei conferințe de presă, ministra Sănătății în exercițiu, Tatiana Zatîc, a precizat că autoritățile au întreprins toate măsurile pentru ca vaccinarea să aibă loc în condiții sigure. De asemenea, există toate capacitățile necesare pentru a realiza planul național de imunizare, scopul final este de a atinge obiectivul stabilit de 70% din populație.

Vaccinul AstraZeneca trebuie păstrat la temperatura de +2 – +8 pe toată durata de valabilitate a acestuia.

Realitatea.md amintește că vaccinarea cadrelor medicale se realizează cu vaccinul donat de România, AstraZeneca, care a fost adus în Republica Moldova, sâmbătă, 27 februarie. În total, Republica Moldova a primit din partea României 21.600 de doze. Această donație face parte din pachetul de sprijin pentru Republica Moldova anunțat de președintele României, Klaus Johannis cu ocazia vizitei sale oficiale la Chișinău la 29 decembrie 2020.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 17:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 17:02 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Compania FINANCECASA SRL, fondată și administrată de către Rustam Salmanov, a fost sancționată cu o amendă de constrângere în valoare de 52 500 de lei, pentru neexecutarea, în termenul stabilit, a mai multor hotărâri emise pe parcursul anului 2024 și la începutul anului 2025 de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF). Decizia a fost luată de către CNPF în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

Potrivit autorității de supraveghere, prin majoritatea deciziilor neexecutate, entității i-a fost prescris să se limiteze la solicitarea de la debitori doar a restituirii sumei inițiale debursate conform contractelor de credit. Totodată, compania trebuia să restituie consumatorilor toate plățile percepute, inclusiv dobânzile, comisioanele, taxele, penalitățile, dobânzile de întârziere și orice alte costuri, cu excepția sumei inițiale acordate.

În același timp, cererea prealabilă depusă de CASH & GO SRL, controlată de Rustam Salmanov și administrată de Andrei Ignatenco, privind anularea și suspendarea executării Hotărârii CNPF din 6 ianuarie 2026 a fost respinsă. Prin hotărârea contestată, companiei i-a fost aplicată o amendă de constrângere în mărime de 82 500 de lei, pentru neexecutarea repetată a 11 hotărâri ale autorității de supraveghere, emise în perioada 2024–2025. Anterior aplicării sancțiunii, entitatea a fost somată să execute obligațiile stabilite, fiind avertizată asupra aplicării amenzii de constrângere în cazul neconformării. În ceea ce privește solicitarea de suspendare a executării hotărârii contestate, autoritatea a constatat că nu au fost prezentate argumente și dovezi care să justifice această măsură, prin prisma normelor legale aplicabile.

Autoritatea de supraveghere subliniază caracterul obligatoriu și imperativ al hotărârilor sale și avertizează că va aplica, fără derogări, toate măsurile coercitive prevăzute de legislație împotriva entităților care nu se conformează, în vederea protejării efective a drepturilor consumatorilor pe piața serviciilor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!