George Soros a început să tranzacționeze Bitcoin. Omul de afaceri a luat în calcul criptomonedele încă din 2018

01 Iul. 2021, 16:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
01 Iul. 2021, 16:44 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Firma de investiţii a investitorului George Soros a început să tranzacţioneze activ Bitcoin după ce directorul de investiţii Dawn Fitzpatrick a oferit undă verde deciziei.

Soros Fund Management a luat în calcul investiţiile în criptomonede încă din 2018. De altfel, tot mai multe fonduri de hedging şi firme de investiţii au intrat recent pe segmentul crypto, care valora peste 2.000 de miliarde de dolari înainte de ultima rundă de pierderi.

Fitzpatrick, CIO în cadrul Soros Fund Management, a aprobat săptămânile trecute tranzacţiile cu Bitcoin din rândurile traderilor prezenţi în companie, spun mai multe surse familiare cu situaţia, scrie Aleph News.

Firma lui Soros lansase anterior o serie de investiţii în crypto-infrastructură. Soros Fund Management a funcţionat la un moment dat drept hedge fund, însă grupul este structurat acum ca o afacere de familie, cu o valoare estimată la 27 de miliarde de dolari.

Este una dintre firmele care au susţinut New York Digital Investment Group într-o rundă de finanţare de 200 de milioane de dolari, alături de Morgan Stanley şi FS Investments.

George Soros a început să câştige popularitate în anii 1990, perioadă în care a pariat împotriva lirei sterline, fapt ce i-a oferit o reputaţie drept „omul care a spart Banca Angliei”.

 

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!