Glasul roților de tren de la CFM încă-i răgușit. Tofilat: Situația financiară nu este simplă dar nici catastrofală

17 Nov. 2021, 12:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2021, 12:14 // Actual //  bani.md

Datora compania CFM față de Ministerul Finanțelor se cifrează la 35 mil. de lei. Directorul companiei de stat, Oleg Tofilat a declarat în cadrul Comisiei economie buget și finanțe susține că „situația financiară nu este simplă dar nu este catastrofală”.

Potrivit directorului,restanța la salarii constituie 60 mil. de lei pentru primele patru luni ale anului 2020, în prezent salariile sunt achitate la zi. „Sperăm până la sfârșitul anului să ne onorăm restanțele față de angajați prin vânzare imobilelor neutilizate, dar și a fierului vechi care este la companie”, a punctat Tofilat.

Potrivit planului de modernizare a întreprinderii, în următorii ani va fi reabilitată în totalitate infrastructura feroviară și vor fi achiziționate 5000 de vagoane marfare. De asemenea vor crește volumele de mărfuri transportate, dar și salariile. Totodată, compania a contrcat și un credit de peste 100 mil. de euro din care au fost achizționate 12 locomotive, dar și va fi reabilitat tronsonului Bender-Căușeni-Basarabeasca-Etulia-Giurgiulești. Acestsegment fiind cel mai aglomerat tronson de cale ferată din țară, care asigură tranzitul de mărfuri din România și Ucraina.

Astfel, în cinci ani cifra de afaceri a companiei se va dubla, la 2 miliarde de lei, salariul mediu va fi de 15 000 de lei față de 4000 de lei cât e în prezent, ar numărul angajaților va fi de 4500 comparativ cu 6300 câți sunt în prezent.

CFM este într-o situație dificilă. Astfel, din cele 139 de locomotive existente, 134 și-au depășit durata de amortizare. Totodată, peste 25% din infrastructura feroviară nu mai poate fi exploatată și necesită reparație capitală, iar peste câțiva ani circulația pe mai mult de jumătate din căile ferate ar urma să fie suspendată.

În ultimii 8 ani, întreprinderea de stat a generat pierderi care se apropie de un miliard de lei. Pierderile au crescut în ultimii ani din cauza scăderii numărului de pasageri, în special pentru transportul internațional, dar și a transportului de mărfuri. Totodată veniturile sunt în continuă scădere. Costurile salvării CFM sunt estimate la câteva sute de milioane euro.

 

Realitatea Live

08 Feb. 2026, 12:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Feb. 2026, 12:48 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Donald Trump a anulat taxa suplimentară de 25% aplicată produselor indiene, introdusă anterior ca sancțiune pentru achizițiile de petrol rusesc ale Indiei. Decizia este prevăzută într-un decret publicat de Casa Albă și a intrat în vigoare la 7 februarie, relatează Bloomberg.

Potrivit documentului, India s-a angajat să oprească importurile directe și indirecte de petrol din Rusia, și-a exprimat disponibilitatea de a cumpăra energie din Statele Unite și a semnat recent cu Washingtonul un acord-cadru privind extinderea cooperării în domeniul apărării, valabil pentru zece ani.

Anularea taxei punitive reprezintă primul pas concret în implementarea acordului comercial dintre Washington și New Delhi, anunțat la începutul săptămânii. Totodată, SUA au informat că au redus și așa-numita „taxă de răspuns” pentru mărfurile indiene, rata efectivă a tarifelor coborând la 18%.

Achizițiile Indiei de petrol rusesc au fost unul dintre principalele puncte sensibile în negocierile comerciale dintre cele două țări. Deși decretul semnat de Trump menționează încetarea importurilor de petrol din Rusia, Ministerul Comerțului al Indiei nu a confirmat public această informație. Cu toate acestea, Bloomberg notează că noile directive vor contribui la reducerea tensiunilor bilaterale și vor accelera punerea în aplicare a înțelegerilor anunțate de Trump după o discuție telefonică cu premierul indian Narendra Modi.

Reducerea tarifelor reprezintă o ușurare majoră pentru economia Indiei, ale cărei exporturi erau taxate din vara trecută cu până la 50%, cel mai ridicat nivel aplicat unui mare partener comercial asiatic al SUA. Trump a declarat că eforturile guvernului Modi de a limita achizițiile de petrol rusesc au stat la baza revizuirii politicii tarifare.

În cadrul acordului, India a acceptat să achiziționeze produse americane în valoare de aproximativ 500 de miliarde de dolari și să elimine barierele comerciale pentru bunurile din SUA, inclusiv produse agricole, industriale, chimice și dispozitive medicale. De asemenea, acordul prevede eliminarea unor tarife americane pentru avioane și componente aeronautice, în timp ce India va ridica restricțiile netarifare pentru importurile americane de produse alimentare și agricole.

New Delhi va beneficia și de cote tarifare preferențiale pentru componente auto și medicamente generice. Într-o declarație comună, părțile au menționat că India urmează să cumpere din SUA energie, avioane și piese de aviație, metale prețioase, produse tehnologice și cărbune metalurgic, fiind anticipată și o creștere semnificativă a comerțului cu produse high-tech, inclusiv cipuri avansate pentru centre de date.

Detaliile privind componenta investițională a acordului rămân neclare. Potrivit Bloomberg, achizițiile de 500 de miliarde de dolari vor fi distribuite pe o perioadă de cinci ani și vor include proiecte din domeniul energetic și al centrelor de date, precum și unele inițiative deja aflate în derulare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!