Businessul își retrage valuta din conturi! Reducere cu 25,4% a volmului economiilor

22 Iun. 2023, 15:09
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
22 Iun. 2023, 15:09 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

În mai 2023, comparativ cu luna precedentă, depozitele în moneda națională ale persoanelor juridice s-au majorat cu 27,6 la sută, iar depozitele în valută s-au diminuat cu 25,4 la sută, respectiv. Depozitele în moneda națională ale persoanelor juridice au constituit 752,7 milioane lei, iar cele în valută – 404,1 milioane lei, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

Rata medie la depozitele atrase în moneda națională de la persoanele juridice s-a micșorat cu 0,72 puncte procentuale până la nivelul de 6,29 la sută. În același timp, rata medie la depozitele atrase în valută s-a micșorat cu 0,20 puncte procentuale și a constituit 1,36 la sută.

În luna mai 2023, depozitele noi atrase la termen au constituit 3,8 miliarde de lei, majorându-se cu 19,4 la sută față de luna aprilie 2023. Depozitele atrase în moneda națională au înregistrat o pondere majoră de 67,1 la sută și au constituit 2,6 miliarde de lei, în creștere cu 32,1 la sută față de luna precedentă.

Din perspectiva termenelor de plasare, cea mai mare pondere a revenit depozitelor cu termene de la 6 până la 12 luni, reprezentând o pondere de 41,6 la sută din totalul depozitelor la termen. Depozitele persoanelor fizice, atrase la aceste termene, au constituit 32,2 la sută din totalul depozitelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Apr. 2026, 15:56
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Apr. 2026, 15:56 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Piața vinului din Republica Moldova rămâne dependentă de țările din fostul spațiu sovietic și blocul estic, care absorb peste 70% din valoarea totală a exporturilor, potrivit datelor American Association of Wine Economists pentru anul 2025.

Conform cifrelor, România este de departe cea mai importantă piață, cu exporturi de 43,4 milioane de dolari, urmată de Belarus, cu 25 milioane de dolari. Împreună, cele două țări concentrează o parte importantă din veniturile generate de vinurile moldovenești.

În topul destinațiilor mai apar Polonia, Cehia și Ucraina, toate piețe din Europa Centrală și de Est și confirmă orientarea regională a exporturilor. În același timp, țări occidentale importante precum Germania, Franța sau Italia au ponderi relativ reduse.

Datele mai arată diferențe semnificative de preț între piețe. De exemplu, vinul exportat în Belarus are un preț mediu de doar 0,78 dolari/litru, în timp ce în piețe precum Japonia sau SUA prețul depășește 2,5–3 dolari/litru, ceea ce indică o poziționare mai premium.

Per total, Republica Moldova a exportat în 2025 vinuri în valoare de aproape 149 milioane de dolari, cu un volum de circa 98 milioane de litri și un preț mediu de 1,51 dolari/litru.