Împărați și proletari. Salariul judecătorilor constituționali se va majora la 82 de mii de lei

07 Dec. 2021, 22:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Dec. 2021, 22:27 // Actual //  bani.md

Ieri, deputații au votat politica bugetar-fiscală. Un detaliu interesant se găsește în document. În plină criză, remunerarea judecătorilor de la Curtea Constituțională a fost dublată, în condițiile în care, de exemplu, salariile profesorilor au fost majorate cu doar 316 lei.

Potrivit calculelor fostului premier, Ion Chicu, deputații au majorat nivelul de salarizare de la 121 la 126 și, respectiv, a coeficientului de salarizare de la 12,29 la 13,65, valoarea de referință pentru calculul salariului  de la 2600 lei la 3000 lei și sporului specific de la 40% la 100%. Astfel, de la (2600×12,29×1,4)=44735,6 lei s-a ajuns la (3000×13,65×2)=81900 lei lunar.

Cum se explică toate aceste cadouri ale PAS față de judecătorii Curții Constituționale?  Așa-i că majorarea salariului deputaților cu 1394 lei pe lună ne pare „bătaie de joc” în raport cu slugile poporului. Salariul profesorilor a fost majorat cu 316 lei.  Pe cel al medicilor – cu zero lei. Pe cel al Liubei Șova – cu 37 mii lei pe lună”, întreabă ironic Chicu.

În ședința de ieri a Parlamentului, deputații au votat politica bugetar – fiscală, care prevede majorarea cuantumului scutirii personale de la 25200 de lei la 27000 de lei; majorarea cuantumului scutirii personale majore de la 30000 de lei la 3 1500 de lei;  majorarea cuantumului scutirii majore pentru soț/soție de la 18900 de lei la 19800 de lei; dublarea cuantumului scutirii pentru persoanele întreținute de la 4500 de lei la 9000 de lei; majorarea cuantumului scutirii pentru persoanele întreținute majore de la 18900 de lei la 19800 de lei.

Documentul mai prevede creșterea de la 2200 de lei până la 3100 de lei a salariului minim al personalului în sectorul bugetar.

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO