Improvizație rusească: grenade de mână puse în pahare de plastic și aruncate din drone comerciale

16 Mai 2022, 19:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Mai 2022, 19:07 // Actual //  bani.md

A doua armată a lumii, serios încercată în războiul din Ucraina, a ajuns să recurgă la improvizații în lupta cu militarii ucraineni.
Noi imagini apărute pe rețelele de socializare arată o improvizație făcută de soldații ruși în lupta contra ucrainenilor.

Rușii ar folosi grenade de mână îndesate în pahare din plastic și care ar fi aruncate din drone comerciale, deasupra inamicului.
Cuiele grenadelor sunt scoase dinainte să fie introduse în pahar, iar pereții paharului țin în loc pârghia de declanșare. Atunci când paharul de plastic cade pe pământ se presupune că grenada sare și pârghia de declanșare se eliberează, iar la câteva secunde după are loc explozia.

Realitatea Live

19 Dec. 2025, 10:24
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
19 Dec. 2025, 10:24 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Energiei a lansat astăzi licitația pentru construcția centralelor eoliene cu o capacitate totală de 170 MW, cu obligația instalării sistemelor de stocare a energiei de 44 MWh. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial, precum și pe pagina web oficială a instituției.

Licitația marchează o premieră pentru Republica Moldova, prin includerea componentei de stocare a energiei electrice, măsură menită să crească flexibilitatea și fiabilitatea sistemului energetic național, precum și să contribuie la echilibrarea curbei de generare a energiei electrice.

Potrivit Ministerului Energiei, potențialii investitori vor putea solicita clarificări până la data de 1 februarie 2026, iar depunerea ofertelor este prevăzută pentru perioada 16 februarie – 31 martie 2026. De asemenea, pe 29 ianuarie 2026 va fi organizată o conferință a investitorilor, în cadrul căreia vor fi discutate prevederile documentației de licitație și procedura de desfășurare a acesteia.

Câștigătoare vor fi declarate ofertele care propun cel mai mic preț, sub plafonul de 1,44 lei, fără a depăși capacitatea cumulativă de 170 MW. Centralele eoliene vor fi realizate în baza schemei de sprijin „preț fix / primă variabilă”.

Autoritățile estimează că implementarea acestei licitații va contribui la majorarea ponderii energiei regenerabile cu 5,8%, în vederea atingerii obiectivului național de 30% energie din surse regenerabile până în anul 2030. Împreună cu prima licitație, de 165 MW, energia eoliană ar urma să acopere aproximativ 11,4% din acest obiectiv.

Totodată, noile investiții sunt estimate să reducă emisiile de gaze cu efect de seră cu peste 1,4 milioane de tone de CO₂, echivalentul emisiilor anuale generate de aproximativ 310.000 de autoturisme.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII