Licitația de la aeroport – scandal continuu! Bolea se spală pe mâini: Nu este în responsabilitatea ministerului

04 Dec. 2024, 12:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Dec. 2024, 12:48 // Actual //  Ursu Victor

Ministerul Infrastructurii nu are responsabilități directe în gestionarea acestei licitației de la Aeroportul Chișinău. Deși licitația a fost subiectul mai multor controverse în trecut, Bolea a afirmat că, în calitate de ministru, nu se poate pronunța oficial asupra procesului.

„Ministerul Infrastructurii nu este responsabil de licitația de la aeroport. Cu toate acestea, considerăm că este important ca orice licitație să se desfășoare într-un mod transparent și corect, iar autoritățile competente să își îndeplinească atribuțiile pentru a asigura o gestionare eficientă a resurselor”, a declarat ministrul Bolea.

La sfârșitul săptămânii trecute, Agenția de Investiții a lansat consultări publice pentru elaborarea Caietelor de Sarcini destinate licitațiilor cu strigare, în vederea selectării locatarilor pentru spațiile comerciale din Aeroportul Internațional Chișinău.

Licitația pentru spațiile comerciale de la Aeroportul Chișinău a eșuat de două ori. Prima licitație a fost anunțată la data de 18 ianuarie, în condițiile în care în concurs s-au înscris doar două companii: Lagardère și LeBridge. La începutul lunii martie, autoritățile au anunțat o nouă licitație, iar pe 25 martie una dintre cele două companii a anunțat că s-a răzgândit și nu va mai participa la licitația repetată. APP a decis să modifice condițiile de participare, pentru a atrage mai multe companii internaționale de renume.

Pe 29 martie, administrația Aeroportului Chișinău anunța lansarea celei de-a treia licitații, iar pe 21 iunie, Curtea Constituțională a declarat neconstituționale modificările legislative care extindeau termenul de arendă a spațiilor comerciale, adoptate la inițiativa deputatului Radu Marian. Legea a fost reexaminată și revotată în Parlament.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

21 Aug. 2026, 07:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Aug. 2026, 07:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Producătorii agricoli din Republica Moldova au prioritate la transportarea cerealelor pe calea ferată, achită tarife mai mici decât operatorii ucraineni, iar capacitatea Căii Ferate din Moldova nu este, în prezent, o constrângere pentru exporturile locale. Mesajul a fost transmis de premierul Vasile Tofan în cadrul unei ședințe cu reprezentanții asociațiilor de agricultori, ai Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare și ai Î.S. „Calea Ferată din Moldova”, organizată pe fondul îngrijorărilor privind tranzitul cerealelor ucrainene.

Potrivit informațiilor prezentate de CFM, toate vagoanele întreprinderii destinate transportului cerealelor sunt rezervate cu prioritate solicitărilor agricultorilor și companiilor din Republica Moldova. Cerealele ucrainene aflate în tranzit sunt transportate cu vagoane proprii ale operatorilor din Ucraina.

Reprezentanții CFM au precizat că agricultorii moldoveni beneficiază și de un tarif mai mic. Pentru transportarea cerealelor pe o distanță de 528 de kilometri, aceștia achită un tarif complet de 15,30 franci elvețieni pentru o tonă, în timp ce costul complet pentru tranzitul cerealelor ucrainene pe aceeași distanță ajunge la 20,64 franci elvețieni pe tonă, inclusiv costurile aferente vagoanelor ucrainene.

„Exportatorii noștri plătesc un tarif mai mic decât exportatorii ucraineni și, pentru Calea noastră ferată, m-aș bucura să aibă cât mai mult tranzit ucrainesc, pentru că ei au nevoie de volume. Și-au planificat să transporte în august o mie de vagoane, acum suntem la mai puțin de 400. Agricultorii noștri au prioritate, tariful pentru ei este mai mic decât pentru cei ucraineni și limită pe capacitatea Căii Ferate nu există”, a declarat premierul Vasile Tofan.

Potrivit Guvernului, aplicarea coeficientului de reducere de 0,5 la tariful pentru mărfurile ucrainene transportate în tranzit prin Republica Moldova a generat până în prezent venituri de peste un milion de lei pentru CFM.

Premierul s-a referit și la riscul de congestionare în Portul Constanța. Pentru evitarea blocajelor, autoritățile au decis ca vagoanele cu cereale ucrainene să fie admise în tranzit prin Republica Moldova doar după confirmarea faptului că acestea pot fi preluate de Portul Constanța.

Guvernul susține că va continua monitorizarea transportului feroviar al producției agricole și a tranzitului cerealelor ucrainene, astfel încât agricultorii moldoveni să nu fie dezavantajați, iar infrastructura feroviară să fie utilizată cât mai eficient.

În cadrul aceleiași ședințe, producătorii agricoli au solicitat reintroducerea mecanismului de licențiere a importurilor de cereale și oleaginoase. Vasile Tofan a avertizat însă că o asemenea măsură ar putea afecta alte sectoare ale economiei, inclusiv industria de morărit, panificația și zootehnia.

Premierul a anunțat că o decizie în acest sens urmează să fie luată după consultările programate pe platforma Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.

„Presiunea este foarte mare să o introducem, cum a fost 3 ani la rând. În același timp, anumite părți ale lanțului valoric nu vor fi fericite – morăritul, zootehnia. Fiecare decizie a statului are repercusiuni: luând o parte, ataci altă parte. Sunt decizii grele, unde statul trebuie să ia partea cuiva”, a declarat Tofan.

Potrivit premierului, autoritățile vor trebui să găsească o formulă care să ofere agricultorilor prețuri corecte, fără a afecta competitivitatea industriilor dependente de cereale.

„Agricultorii noștri au argumente bune – mâine le vom cântări pe toate, ulterior vom lua decizia cum intervenim astfel încât să ne asigurăm că avem și prețuri corecte pentru agricultori, și o industrie de morărit, de panificație și zootehnie competitive. Toate aceste lucruri sunt interconectate”, a mai spus șeful Guvernului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!