Licitația scandaloasă pentru magazinele lui Șor de la aeroport! În ecuație intră și Maia Sandu

22 Feb. 2024, 10:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Feb. 2024, 10:48 // Actual //  bani.md

În urma unor dezvăluiri surprinzătoare, au ieșit la iveală informații cruciale despre promovarea companiei franceze în cadrul licitației pentru Aeroportul din Chișinău. Reprezentantul Lagardere, Baptiste Duguit, vicepreședinte pentru Dezvoltare, a făcut declarații tulburătoare, dezvăluind detalii despre întâlniri cruciale și influențe politice.

Potrivit lui Duguit, președinta Maia Sandu ar fi jucat un rol semnificativ în încurajarea investițiilor în Aeroportul din Chișinău. Acesta a afirmat că au fost „seduși” de către șefa statului în timpul unei discuții care a avut loc în Franța. Această declarație aduce în prim plan întrebări privind transparența și corectitudinea procesului de licitație.

Mai mult, reprezentanții companiei franceze s-au întâlnit cu mai mulți oficiali moldoveni, inclusiv cu ministrul Economiei, Dumitru Alaiba, și directorii de la APP și AIC. Cu toate acestea, în mod surprinzător, nu s-au întâlnit niciodată cu ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu. Această omisiune ridică semne de întrebare cu privire la dinamica și transparența dialogului dintre compania franceză și autoritățile moldovene.

În contextul acestor dezvăluiri, autoritățile și organizațiile relevante sunt chemate să investigheze mai departe aceste afirmații și să asigure că procesul de licitație este corect și transparent, fără influențe politice sau preferințe nejustificate.

Într-o reacție, consilierul Maiei Sandu, Adrian Băluțel susține că: „Președinta Maia Sandu nu a avut niciodată nicio întâlnire individuală cu compania franceză Lagardere. Totodată, președinta participă la multe forumuri internaționale de business, inclusiv în Franța, unde participă zeci de investitori și unde Maia Sandu promovează Moldova ca spațiu sigur pentru investiții de calitate care să contribuie la dezvoltarea economiei Republicii Moldova, deschiderea a noi locuri de muncă și creșterea bunăstarii”.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Dec. 2025, 17:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
16 Dec. 2025, 17:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Un complex de bunuri din municipiul Ungheni a fost cumpărat contra unei sume de 1,925 milioane de lei, în cadrul licitației „cu strigare”, organizate la 16 decembrie de Agenția Proprietății Publice.

Potrivit instituției, bunul vândut include două construcții cu suprafețe de 133,5 metri pătrați și 19,5 metri pătrați, precum și terenul aferent pentru construcții, cu o suprafață de 0,054 hectare, amplasat pe strada Fiodor Musatov nr. 3 din municipiul Ungheni. Valoarea totală a tranzacției se ridică la aproape două milioane de lei, pasul de licitare fiind stabilit la 10%.

Conform Regulamentului privind licitațiile cu strigare și cu reducere, adjudecatarul urmează să achite întreaga sumă de aproape 2 milioane de lei în termen de 20 de zile de la semnarea procesului-verbal al licitației. Ulterior, în decurs de șapte zile de la achitarea banilor în bugetul de stat, Agenția Proprietății Publice și cumpărătorul vor încheia contractul de vânzare-cumpărare.

Pe lângă prețul de adjudecare, cumpărătorul va achita și impozitul privat de 1%, ceea ce înseamnă 19 250 de lei, sumă care se adaugă la valoarea totală a tranzacției.

Totodată, Agenția Proprietății Publice informează că pentru licitația „cu reducere” nu au fost depuse cereri de participare.

În total, Agenția Proprietății Publice a scos la vânzare terenuri și imobile în aproximativ 20 de localități din Republica Moldova. Cel mai valoros lot era un teren de 5,342 hectare din comuna Zagarancea, raionul Ungheni, cu un preț de pornire de 11 milioane de lei, însoțit de o obligație investițională de 5 milioane de euro, ce urma să fie realizată în termen de trei ani de la semnarea contractului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII