Lovitură crâncenă primită de Putin! Peste 300 de companii și-au suspendat activitatea în Rusia

10 Mart. 2022, 09:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Mart. 2022, 09:42 // Actual //  bani.md

Rusia primește o lovitură dură din partea companiilor internaționale care își desfășoare activitatea pe teritoriul lor. Peste 300 de companii au anunțat că suspendă sau restrâng activitatea din Federația Rusă. Acțiunea vine după ce Vladimir Putin a dat ordin armatei sale să invadeze Ucraina.

Peste 300 de companii din Rusia au anunțat că suspendă sau restrâng activitatea. Decizia a venit după ce Ucraina a fost invadată la ordinul lui Vladimir Putin. Atacul armat a fost dur criticat atât de SUA, cât și de statele europene, care au impus sancțiuni dure, în speranța că bombardamentele vor înceta. Această acțiune este în semn de protest și ar putea face obiectul unei acțiuni nemaintâlnite: naționalizarea.

Valul de sancțiuni care au venit asupra Federației Ruse odată cu izbucnirea războiului din Ucraina a au declanșat un adevărat exod al companiilor occidentale din țară. Din ce în ce mai mulți producători își suspendă sau își reduc activitatea.

Printre cele 300 de companii care au anunțat decizii se numără și marii producători de mașini Mercedes-Benz, BMW, Volvo sau MAN. Nici giganții tech nu au rămas indiferenți la atacurile asupra Ucrainei. Microsoft, Apple și Dell au renunțat să mai ofere serviciile pe teritoriul Rusiei. De asemenea, platformele precum Netflix, Walt Disney și Warner Bros și Paramount Pictures și-au arătat suveranitatea.

Printre cei care au anunțat că își suspendă activitatea se numără și producătorul de mobilă Ikea și alte branduri internaționale de haine sau producători de băuturi alcoolice.

Visa și Mastercard au anunțat la rândul lor că se retrag din Rusia, în timp ce McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi și Starbucks au declarat marți că își suspendă parțial sau total activitățile din țara condusă de Vladimir Putin.

Realitatea Live

18 Oct. 2025, 10:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Oct. 2025, 10:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Curtea Superioară Regională din Frankfurt pe Main a deschis o procedură care ar putea duce la confiscarea a peste 720 de milioane de euro din conturile unei bănci rusești, relatează publicația germană Die Zeit. Suma ar putea fi pierdută în urma suspiciunilor de încălcare a sancțiunilor europene impuse Rusiei după declanșarea războiului împotriva Ucrainei.

Potrivit sursei, inițiativa aparține Procuraturii Federale a Germaniei, care a cerut instanței declanșarea procedurii pe baza suspiciunii că au existat încercări de a eluda interdicția de folosire a fondurilor înghețate. Banca în cauză – al cărei nume nu a fost dezvăluit – a fost inclusă pe lista de sancțiuni a Uniunii Europene în iunie 2022, pierzând astfel dreptul de a dispune de activele sale aflate în băncile europene.

După înghețarea conturilor, funcționari ai instituției financiare ruse ar fi încercat să transfere peste 720 de milioane de euro dintr-un cont al băncii aflate la Frankfurt, potrivit Ministerului Justiției din landul Hessa. Transferul a fost însă blocat de banca europeană care administra contul.

Dacă suspiciunile se confirmă, instanța germană ar putea decide confiscarea definitivă a sumei, în baza legislației privind încălcarea regimului de sancțiuni.

Până la începutul războiului din Ucraina, mai multe bănci ruse aveau reprezentanțe în Germania, inclusiv Sberbank, care opera la Frankfurt și deservea clienți corporativi din mai multe state europene. În noiembrie 2024, Banca Centrală a Rusiei a eliminat de pe site toate informațiile referitoare la filialele sale externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII