Judecătorii au răsturnat „războiul tarifelor”! SUA trebuie să dea înapoi 130 de miliarde de dolari

06 Mart. 2026, 09:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Mart. 2026, 09:52 // Actual //  Ursu Victor

O instanță federală pentru comerț internațional din Statele Unite a decis că administrația fostului președinte Donald Trump trebuie să înceapă restituirea a peste 130 de miliarde de dolari colectați din taxe vamale, după ce Curtea Supremă a declarat aceste tarife ilegale.

Potrivit deciziei instanței, judecătorul Richard Eaton a dispus ca Serviciul Vamal și de Protecție a Frontierelor al SUA să calculeze sumele plătite de companii și să înceapă procedura de rambursare a banilor către importatori.

Hotărârea vine după ce Curtea Supremă a SUA a anulat luna trecută tarifele introduse de Trump în cadrul așa-numitei politici comerciale din „Ziua eliberării”. Judecătorii au stabilit că fostul președinte a utilizat în mod nejustificat legea privind puterile economice de urgență pentru a impune aceste taxe.

Casa Albă este așteptată să conteste decizia în instanță, ceea ce ar putea întârzia rambursările către companii.

Între timp, peste 2.000 de companii au depus deja procese pentru recuperarea banilor. Printre acestea se numără mari corporații precum Costco, FedEx și Pandora Jewelry.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.