Lovitură teribilă pentru acești moldoveni! Ar putea rămâne fără gaz din cauza datoriilor. Nu mai au scăpare

27 Feb. 2023, 09:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Feb. 2023, 09:40 // Actual //  bani.md

Într-un comunicat de presă Moldovagaz anunță că moldovenii au datorii la gaz în sumă de 318,6 milioane de lei dintre care businessul – 64,8 milioane de lei.

Moldovagaz spune că pentru a evita majorarea creanțelor, consumatorii vor fi deconectați. Deconectările pentru populație cor începe în data de 1 martie, iar pentru business din data de 27 februarie.

Compania susține că data limită de achitare a facturii la gaz pentru luna ianuarie a fost 15 februarie pentru populație și de 20 februarie pentru business.

Tariful pentru populație este de 29,27 de lei metru cub, însă în funcție de vulnerabilitatea energetică consumatorii achită tarife diferite pe perioada iernii urmare a compensațiilor acordate de guvern.

Compania de stat Energocom au declarat că rezervele de gaz pe care le-a achiziționat Republica Moldova sunt suficiente pentru a ieși din această iarnă.

De la începutul anului 2023 Chișinăul a renunțat la gazul de la Gazprom (5,7 mil. metri cubi/zi) în schimbul energiei electrice de la centrala de la Cuciurgan. Republica Moldova s-a reorientat pe piețele pentru achiziția de metan.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 09:35
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
09 Dec. 2025, 09:35 // Slider //  Grîu Tatiana

Industria divertismentului este zguduită de un nou val de consolidare după ce grupul media Paramount Skydance a anunțat luni o ofertă ostilă de 108,4 miliarde de dolari pentru preluarea Warner Bros Discovery (WBD), o sumă care depășește cu mult cele 72 de miliarde de dolari oferite vineri de Netflix pentru achiziția studiourilor Warner Bros și a platformei HBO Max. Tranzacția propusă ar deveni cea mai mare operațiune de acest tip din industria media după preluarea Fox de către Disney în 2019.

Paramount a transmis că se adresează direct acționarilor Warner Bros, oferind 30 de dolari per acțiune în numerar și cerându-le să respingă acordul cu Netflix. În scrisoarea sa, compania critică propunerea Netflix, afirmând că aceasta îi expune pe acționari unui proces lung și dificil de aprobare din partea autorităților de reglementare, fără garanția finalizării tranzacției. Piața a reacționat imediat, acțiunile Warner Bros Discovery și Paramount urcând cu 5–6% la deschiderea Bursei din New York, în timp ce Netflix a înregistrat o scădere, notează agerpres.ro.

Președintele american Donald Trump a intervenit duminică în discuție, exprimându-și îndoielile față de achiziția propusă de Netflix și sugerând că o astfel de consolidare ar putea ridica probleme de concurență. Trump a afirmat că va fi implicat în procesul decizional al autorităților de reglementare, menționând riscul unei concentrări excesive a puterii de piață în favoarea gigantului de streaming.

Analiștii consideră că o eventuală preluare a Warner Bros Discovery ar întări masiv poziția Netflix, care ar ajunge să controleze francize majore precum Game of Thrones, DC Comics sau Harry Potter și ar deține direct HBO Max, o platformă cu aproape 130 de milioane de abonați. Achiziția ar consolida dominația Netflix pe o piață pe care compania a crescut fără achiziții masive și ar diminua puterea rivalilor Walt Disney și Paramount.

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII