Maia Sandu încurajează oamenii de afaceri străini să investească în Republica Moldova

08 Feb. 2023, 12:14
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Feb. 2023, 12:14 // Actual //  MD Bani

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu reprezentanții grupurilor de investitori DFC (SUA), Swedfund (Suedia), Proparco (Franța), Finnfund (Finlanda), invitați în țara noastră de Fondul de investiții Horizon Capital, care activează de mai mulți ani în Moldova. În acest context, președinta a invitat oamenii de afaceri străini să investească în Republica Moldova.

Potrivit unui comunicat de presă al Președinției, Maia Sandu a încurajat oamenii de afaceri să investească în Moldova, în special în producerea și stocarea energiei, agricultura cu valoare adăugată înaltă, infrastructură logistică și sectorul tehnologiilor informaţionale.

Interlocutorii au discutat despre oportunitățile de investiții și afaceri oferite de către piața noastră. Șefa statului a subliniat că Republica Moldova își dorește să construiască o economie puternică și rezilientă și este angajată ferm în realizarea reformelor care vor îmbunătăți mediul de afaceri.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!