Ministerul rus al Apărării anunță exerciţii militare de mare amploare în Crimeea şi în Marea Neagră

22 Apr. 2021, 15:05
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Apr. 2021, 15:05 // Actual //  MD Bani

Ministerul rus al Apărării a anunțat joi începerea unor ample exerciții militare în Crimeea și Marea Neagră. La aceste operații militare vor participa peste 10.000 de soldați și peste 40 de nave de război, transmite agenția de știri Interfax.

În cadrul acestor exerciţii vor fi simulate lovituri aeriene cu rachete şi respingerea acestora, operaţiuni cu utilizarea dronelor şi a rachetelor de croazieră, precum şi contracararea lor cu mijloace ale apărării aeriene militare şi navale, scrie Aleph News. 

Moscova a anexat peninsula Crimeea din Ucraina în 2014, determinând Occidentul să impună sancțiuni. Kiev vrea regiunea înapoi.

Președintele Klaus Iohannis va convoca săptămâna viitoare o ședință a CSAT dedicată special acestei zone de tensiune din Marea Neagră și acumulării de trupe pe granița de est a Ucrainei: „Îi asigur pe români că noi suntem pe fază”.

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 11:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Nov. 2025, 11:10 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Importul de motorină prin portul moldovenesc Giurgiulești a fost deblocat, transmit surse citate de publicația enkorr. Potrivit comercianților din piață, restricțiile au fost ridicate încă de vinerea trecută, însă fluxurile de aprovizionare nu au revenit încă la nivelurile obișnuite.

Traderii intervievați se arată rezervați în privința reluării exporturilor prin terminal, considerând redeschiderea mai degrabă un factor suplimentar de concurență pentru porturile ucrainene, decât o soluție logistică avantajoasă. „Logistic nu este mai convenabil decât porturile ucrainene, însă uneori, din cauza diferențelor de preț, poate destabiliza ușor piața”, a declarat unul dintre interlocutorii publicației.

Deblocarea portului Giurgiulești are loc în contextul în care autoritățile ucrainene au reluat eforturile de consolidare și diversificare a rutelor de aprovizionare cu combustibil, pe fondul riscului unor noi atacuri rusești asupra infrastructurii energetice. În ultima săptămână, trei ședințe de lucru, conduse de viceministrul Energiei Mykola Kolisnyk, au fost dedicate analizării situației de pe piața carburanților și identificării pașilor necesari pentru creșterea capacității de import și stocare.

Amintim că în octombrie 2023, Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a întocmit o listă de porturi care, potrivit datelor sale, ar fi primit produse petroliere de origine rusă. Printre ele s-a regăsit și Giurgiulești, unde au fost documentate livrări din porturi mici rusești. Sancțiunile impuse vizau exclusiv motorina, importul de benzină continuând fără întreruperi.

Conform datelor Grupului de consultanță A-95, în anul 2023 importurile de motorină din Republica Moldova au însumat 304 mii tone, aproximativ 5% din totalul importurilor Ucrainei. După blocarea terminalului, livrările s-au prăbușit drastic, coborând la doar 9 mii tone în 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII