Moldovenii au achitat dublu pentru metan! Usatîi dezvăluie cum Moldova a cumpărat „gaz de vară” la preț de iarnă

08 Iun. 2023, 15:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Iun. 2023, 15:34 // Actual //  bani.md

Într-o conferință de presă, liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi a dezvăluit cum autoritățile Republicii Moldova au cumpărat gaz la preț dublu pentru care au virat plățile în 2022, dar au primit metanul abia în luna mai 2023.

„La 19 mai compania SRL Natural Gaz D.C a cumpărat gaz din România la un preț de 8,74 lei pentru metrul cub cu tot cu livrare până la frontieră. În aceiași zi, Energocom cumpără o cantitate de probă din Grecia – 2500 de metri cubi de gaz la un preț de 10 lei metrul cub. Într-o achiziție repetată pe 19 mai Energocom primește gaz din Slovacia la un preț deja de 20 de lei metrul cub în sumă de 932,2 milioane de lei, însă pentru gaz s-a plătit în octombrie 2022”, spune Usatîi.

Gazul a fost cumpărat de la ERU EUROPE GMBH, compania care a virat cele mai mari volume de metan Republicii Moldova. Potrivit lui Usatîi, anul trecut profitul companiei se cifra la 15% or, în prezent încasările ajung la peste 100%, în condițiile în care cumpără gaz ieftin din piață și-l livrează la prețul vechi de 20 de lei.

BANI.MD a scris anterior că directorul Williem Coppoolse al ERU EUROPE GMBH a lucrat ca și consultant în cadrul Ministerului Infrastructurii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Feb. 2026, 16:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Feb. 2026, 16:46 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) a reacționat la intenția transportatorilor de a ieși la protest în data de 12 februarie, subliniind că dreptul la întrunire este unul legal într-o societate democratică, însă deciziile instituției sunt luate exclusiv în baza cadrului legal, nu sub presiune publică. Reprezentanții agenției afirmă că rămân deschiși dialogului cu operatorii și organizațiile de profil pentru identificarea soluțiilor în interesul pasagerilor.

În același timp, ANTA respinge afirmațiile privind ”o pretinsă inactivitate instituțională” și anunță că desfășoară constant controale în teren.

Astfel, în această săptămână, luni, 2 februarie, și joi, 5 februarie, inspectorii au efectuat verificări repetate la o autogară din Chișinău, situată pe strada Calea Moșilor 2/A.

În urma controalelor, au fost depistate abateri legate de nerespectarea punctului de îmbarcare prevăzut în graficele incluse în autorizațiile de transport. „Au fost întocmite procese-verbale cu privire la contravenție pentru nerespectarea punctului de îmbarcare prevăzut în graficul din autorizații, fiind aplicate sancțiunile corespunzătoare”, precizează instituția.

ANTA mai anunță că a inițiat un proces amplu de verificare a tuturor autogărilor de pe teritoriul Republicii Moldova. Operatorii la care vor fi constatate neconformități față de cerințele legale vor fi notificați oficial.

Amintim că transportatorii planifică să picheteze sediul ANTA, acuzând instituția că ar tolera activități ilegale în domeniul transportului de pasageri și ar favoriza preluarea unor rute. Acțiunea este organizată de Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto, împreună cu operatori din raioanele de nord ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!