Moldovenii jecmăniți fără milă la Aeroportul Chișinău! De râs și de plâns

14 Mart. 2025, 17:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Mart. 2025, 17:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Blocul Împreună a semnalat o creștere semnificativă și nejustificată a prețurilor în sectorul alimentației publice la Aeroportul Internațional Chișinău, acuzând actuala administrație de proasta gestionare a resurselor. Deși aeroportul este în prezent administrat de Agenția Proprietății Publice (APP), sub conducerea lui Roman Cojuhari, cetățenii – în special cei care pleacă la muncă în străinătate – se plâng de creșterea tarifelor și de scăderea calității serviciilor oferite în incinta aerogării.

Blocul Împreună solicită modificarea caietului de sarcini și organizarea unei licitații pentru spațiile comerciale din aeroport, astfel încât să fie asigurate prețuri competitive și servicii de calitate pentru pasageri. Reprezentanții formațiunii consideră că, în absența unei concurențe reale, comercianții impun prețuri exagerate, afectând astfel călătorii.

Există suspiciuni asupra unui posibil conflict de interese în administrarea aeroportului, menționând numirea soției lui Roman Cojuhari în consiliile de administrație ale unor întreprinderi de stat. Această situație, susțin reprezentanții opoziției, ar putea indica practici neetice în gestionarea aeroportului și a resurselor publice.

Din 1 martie curent, Aeroportul Internațional Chișinău a preluat gestionarea serviciilor de alimentație publică din terminalul aeroportului, asigurând continuitatea și buna desfășurare a activității în acest domeniu.

„Pe parcurs, meniurile vor fi diversificate, iar spațiile destinate servirii vor fi amenajate corespunzator pentru a imbunatați experiența și confortul pasagerilor”, susțineau reprezentanții aeroportului la preluarea spațiilor de alimentație publică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Sept. 2025, 17:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Sept. 2025, 17:07 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Până la 8 septembrie, 21 din cei 23 de concurenți electorali au deschis conturi de campanie, iar 19 dintre aceștia au depus rapoarte financiare, arată datele prezentate de Asociația Promo-LEX.

Conform rapoartelor, veniturile declarate însumează circa 28,4 milioane de lei, provenite în special din donații ale persoanelor fizice (47%) și transferuri din conturile curente ale partidelor (37%). Cele mai mari sume au fost raportate de PAS, Blocul Electoral Alternativa, BE Patriotic și Partidul Nostru, formațiuni care cumulează 78% din totalul veniturilor.

Cheltuielile declarate depășesc 21,5 milioane de lei, majoritatea fiind direcționate spre materiale promoționale (51%) și publicitate (35%).

Monitorizarea civică realizată de Promo-LEX a identificat însă discrepanțe între rapoartele oficiale și cheltuielile reale, estimând sume neraportate de peste 1,3 milioane de lei la 14 concurenți. Printre cei vizați se numără CUB, Mișcarea Respect Moldova (MRM) și BE Patriotic.

Promo-LEX atrage atenția că astfel de abateri pot afecta transparența și corectitudinea procesului electoral, subliniind necesitatea unui control mai riguros al finanțării campaniilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII