Monstrul radioactiv de la Rîbnița vrea autorizație pe 5 ani! Ministerul Mediului: autoritățile analizează documentația

29 Dec. 2022, 11:22
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Dec. 2022, 11:22 // Actual //  bani.md

Uzina Metalurgică de la Rîbnița vrea autorizație de mediu pentru cinci ani. Documentele au fost depuse acum trei luni, a declarat pentru BANI.MD ministrul Mediului, Rodica Iordanov.

„Este vorba de autorizația de emisii în aer și cea de gestionare a deșeurilor de metale. Or, Agenția de Mediu și Inspecția analizează setul de documente depuse de companie, respectiv autorizația nu poate fi emisă atâta timp cât nu există claritate”, a punctat Iordanov.

Potrivit ministrei, autoritățile Republicii Moldova au acces le uzină și verifică dacă sunt respectate normele de mediu.

La începutul lunii decembrie autoritățile Republicii Moldova au acordat autorizație de mediu Uzinei Metalurgice pentru o lună, după ce Cuciurganul a reluat livrările de curent în schimbul celor 5,7 mil. metri cubi de gaz.

Acordarea autorizației de mediu Uzinei Metalurgice de la Rîbnița este folosită ca monedă de schimb pentru livrarea energiei electrice Republicii Moldova de către Centrala de la Cuciurgan. Asta a și fost motivul pentru care ar fi demisionat fostul ministru al Mediului, Iuliana Cantaragiu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

16 Aug. 2026, 13:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2026, 13:24 // Actual //  Ursu Victor

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova pentru duminică, 16 august, este acoperit integral din punct de vedere comercial, însă țara continuă să depindă masiv de importuri. Energocom anunță că a rezervat toate volumele necesare pentru acoperirea consumului, în condițiile în care situația de pe piața regională a energiei rămâne dificilă.

În total, pentru ziua de duminică, Energocom a achiziționat 8.840 MWh de energie electrică.

Cea mai mare parte a necesarului, 65,69%, este asigurată prin contracte bilaterale de import. Alte 30,74% din volume provin din surse regenerabile.

O pondere de 2,06% din energia necesară a fost cumpărată de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), în timp ce centralele electrice de termoficare din Republica Moldova asigură doar 1,52% din necesar.

Astfel, importurile și achizițiile de pe piața românească reprezintă împreună aproximativ 67,75% din energia contractată pentru această zi.

Deși necesarul este acoperit integral, Energocom avertizează că situația regională continuă să fie complicată, iar energia disponibilă pe piețele externe se menține scumpă, în special în orele cu consum maxim.