O experiență de neuitat: „Restaurantele cu aripi” devin tot mai populare

01 Apr. 2021, 14:35
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
01 Apr. 2021, 14:35 // Actual //  MD Bani

Cea mai mare companie aeriană din Japonia oferă mese de primă clasă într-un avion parcat la prețul de 540$ USD. Începând cu ziua de ieri, toate liniile aeriene nipone au început să ofere acest serviciu. Oamenii manifestă un interes sporit față de acesată ofertă, primele rezervări fiind făcute în mai puțin de jumătate de oră de la lansarea ofertei.

Ideea a apărut în contextul pandemiei și a restricțiilor de călătorie. Companiile speră ca prin această metodă să-și sporească veniturile.  „Zborul spre nicăieri”, propune oamenilor mese copioase și se bucură în prezent de multă popularitate.

În octombrie, Singapore Airlines le-a oferit clienților posibilitatea de a lua prânzul pe un Airbus A380 staționar parcat pe aeroportul principal al orașului. În ciuda unui preț de până la 380 de lire sterline, locurile disponibile s-au epuizat foarte rapid.

Experiența culinară din Japonia are loc pe un Boeing 777 parcat pe aeroportul Haneda din Tokyo.

În timp ce un loc de primă clasă costă 59.800 de yeni, clienții pot opta pentru o experiență relativ mai ieftină în clasa business pentru doar 29.800 de yeni. Ideea unor „restaurante cu aripi” a fost concepută de către angajații companiilor aeriene care doreau să utilizeze aeronavele pentru a genera profit, chiar și fiind ancorate la sol.

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Europa se pregătește să lanseze o alternativă proprie la rețeaua socială X, într-un context marcat de tensiuni tot mai vizibile între Uniunea Europeană și Statele Unite. Noua platformă, denumită W, este prezentată drept un spațiu digital construit pe valori europene, cu accent pe identitatea utilizatorilor, protecția datelor și combaterea dezinformării.

Potrivit informațiilor apărute în presa europeană, W își propune să funcționeze pe principiul „We” (Noi), punând în centrul său comunitatea și responsabilitatea. Utilizatorii vor fi obligați să își verifice identitatea prin documente oficiale și validare foto, o măsură menită să reducă fenomenul conturilor false și al boților care influențează dezbaterile publice online.

Proiectul este susținut de un consiliu consultativ format din foști miniștri și reprezentanți ai mediului de afaceri, în special din state nordice, iar conducerea este asigurată de Anna Zeiter, expertă în protecția datelor, cu o carieră îndelungată în industria tehnologică. Aceasta a explicat că litera „W” reflectă două concepte-cheie: valori și utilizatori verificați, subliniind că platforma va respecta strict legislația europeană privind confidențialitatea și securitatea datelor.

Datele utilizatorilor vor fi găzduite exclusiv în Europa, de companii europene, iar infrastructura va fi una descentralizată. Inițiatorii proiectului susțin că obiectivul este crearea unei rețele sociale care să combine libertatea de exprimare cu responsabilitatea și transparența, într-un cadru democratic clar.

Platforma a fost prezentată oficial în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, unde a atras atenția analiștilor și jurnaliștilor internaționali. W nu este încă disponibilă publicului larg, însă lansarea efectivă este așteptată în lunile următoare.

Inițiativa apare pe fundalul unor dispute mai vechi dintre Bruxelles și marile companii americane de tehnologie, acuzate de autoritățile europene că nu respectă suficient regulile privind transparența, protecția datelor și combaterea conținutului nociv. În acest context, tot mai multe voci politice europene susțin necesitatea dezvoltării unor platforme digitale proprii, care să reflecte valorile și regulile Uniunii Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!