Ploaia artificială, metoda folosită de unul dintre cele mai poluate oraşe ale lumii. Smogul sufocă locuitorii

17 Dec. 2023, 11:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Dec. 2023, 11:24 // Actual //  bani.md

Pentru prima dată, ploaia artificială a fost folosită, sâmbătă, în Pakistan pentru a combate smogul atât de nociv pentru sănătatea oamenilor din metropola Lahore, a anunţat guvernul provinciei Punjab, citat de AFP.

Avioanele furnizate de Emiratele Arabe Unite şi echipate cu tehnologia de însămânţare a norilor au survolat zece zone ale oraşului, considerat unul dintre cele mai poluate din lume.

Acesta este un „cadou” din partea Emiratelor Arabe Unite, a declarat şeful interimar al guvernului provincial din Punjab, Mohsin Naqvi. „Echipe din Emiratele Arabe Unite au sosit aici cu două avioane în urmă cu zece sau douăsprezece zile. Au folosit 48 de rachete pentru a induce ploaia”, a declarat el presei.

Echipa va şti în următoarele ore dacă procesul de „ploaie artificială” a avut succes, a adăugat oficialul.

Emiratele Arabe Unite folosesc din ce în ce mai mult însămânţarea norilor pentru a crea ploi artificiale în regiunile aride ale acestei ţări afectate de secetă.

Procesul presupune introducerea de sare sau de un amestec de diferite săruri în nori pentru a produce precipitaţii, cristalele încurajând condensarea care declanşează ploaia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!