Polonia și țările baltice vor să elimine Rusia din SWIFT. Germania, Italia și Ungaria – nu

24 Feb. 2022, 18:23
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
24 Feb. 2022, 18:23 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Cu toate acestea, națiunile UE sunt împărțite dacă să facă sau nu acest pas. Surse de top din UE au declarat pentru CNN că există o diferență de opinie între statele membre UE în privința sancțiunilor.

State precum Polonia, Estonia, Letonia și Lituania doresc ca eliminarea Rusiei din sistemul SWIFT să facă parte din cel mai nou pachet de sancțiuni care va fi anunțat puțin mai târziu joi, în timp ce țări ca Germania, Italia, Ungaria și Cipru, care au legături economice mai strânse cu Rusia, nu doresc acest lucru.

Un diplomat de top al UE a spus că în acest moment „are loc o conversație”, dar că e de părere că interesele economice ale statelor europene vor triumfa, probabil, ceea ce ar înseamna ca autoritățile de la Bruxelles să nu taie accesul Rusiei de la SWIFT.

Eliminarea Rusiei din SWIFT ar face aproape imposibil ca instituțiile financiare să trimită bani din întreaga lume spre Rusia și invers. Această situație ar avea un impact serios asupra afacerilor rușilor cu clienții străini și ar putea produce daune reale economiei țării.

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.