Prețuri mai MARI la benzină pentru astăzi, 10 septembrie! Cât trebuie să scoată șoferii din buzunar pentru un litru

10 Sept. 2021, 09:11
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
10 Sept. 2021, 09:11 // Actual //  MD Bani

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a emis o notă prin care a informat că a stabilit pentru ziua de vineri, 10 septembrie curent, prețuri maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard. Adică cifrele de mâine vor crește față de azi pentru benzină cu 0,09 bani și pentru motorină – cu 0,03 bani. Exact aceeași creștere a avut loc pentru prețurile de joi față de miercuri, scrie Realitatea.md.

Astfel, dacă azi șoferii vor vedea afișate la stațiile de benzinării următoarele prețuri: pentru benzină – 20,61 lei și pentru motorină – 16,66 lei, atunci mâine vor fi de 20,70 lei și, respectiv, de 16,69 lei.

Amintim că președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat că se va solicita în plen audierea conducerii ANRE, fiind indignat de ineficiența activității Agenției, în contextul fluctuațiilor de prețuri la produsele petroliere. „O să revenim în Parlament, cu audieri ale ANRE. Pentru că trebuie să facem și acolo curățenie. Este inadmisibil cum unii și-au permis să speculeze cu prețurile la carburanți”, a declarat acesta.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!