Profitul Moderna, compania de medicamente care producea vaccin anti-COVID 19, a scăzut cu 70%

23 Feb. 2023, 17:36
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
23 Feb. 2023, 17:36 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Producătorul american de medicamente Moderna a raportat un declin de 70% al profitului înregistrat în trimestrul patru din 2022, din cauza scăderii vânzărilor de vaccinuri COVID-19 şi a plăţii unor redevenţe.

Costul vânzărilor a urcat cu aproape un miliard de dolari, la 1,9 miliarde de dolari, în ultimele trei luni din 2022. Aceste costuri includ o plată de 400 milioane de dolari către Institutul Naţional pentru Alergiile şi Bolile Infecţioase (NIAID) legată de un nou acord de licenţă, care a început în decembrie, scrie Agerpres.

Cheltuielile cu cercetarea şi dezvoltarea (R&D) aproape s-au dublat, la 1,2 miliarde de dolari, în condiţiile în care firma lucrează cu Merck la un vaccin pe bază de ARN mesager contra cancerului de piele.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Per ansamblu, profitul Moderna a scăzut la 1,46 miliarde de dolari, sau 3,61 dolari pe acţiune, în trimestrul patru din 2022, în timp ce veniturile au înregistrat un declin de 29%, la 5,08 miliarde de dolari.

Analiştii se aşteptau la un profit de 4,60 dolari pe acţiune, la venituri de 5,02 miliarde de dolari.

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 10:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
27 Ian. 2026, 10:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Prăbușirea prețului petrolului rusesc, care se vinde cu un discount de aproape 50% față de cotațiile internaționale, a determinat cea mai mare companie petrolieră privată din Rusia să ceară sprijin guvernului. Aflată sub sancțiuni americane, compania Lukoil a solicitat Ministerului Energiei modificarea modului de impozitare, astfel încât să poată beneficia de plăți din bugetul federal.

Potrivit presei ruse, compania cere ajustarea formulei mecanismului de „demfer” introdus în 2018 pentru stabilizarea prețurilor la carburanți. În prezent, din cauza creșterii discountului la țițeiul rusesc, companiile petroliere ar urma să plătească sume importante la buget în cadrul acestui mecanism. Doar în luna decembrie, plățile ar putea ajunge la 13 miliarde de ruble. Lukoil propune limitarea discountului luat în calcul la 10–15 dolari pe baril, ceea ce ar elimina obligațiile de plată și ar permite, dimpotrivă, accesarea de fonduri bugetare.

Industria petrolieră rusă este îngrijorată de creșterea diferenței dintre prețul petrolului Urals și cel al Brent, situație care a dus mecanismul de compensare „în zona negativă”. Dacă în anii precedenți bugetul rus a plătit companiilor petroliere sute de miliarde de ruble prin acest sistem, acum situația s-a inversat, iar firmele ar putea fi nevoite să verse zeci de miliarde la buget în lunile de iarnă.

Această evoluție lovește puternic în finanțele companiilor, care deja se confruntă cu scăderi drastice ale profiturilor. Lukoil a raportat pentru prima jumătate a anului 2025 o înjumătățire a profitului, iar Rosneft, liderul industriei rusești, a anunțat o reducere de trei ori a profitului în perioada ianuarie–septembrie.

Situația este agravată de scăderea cotațiilor internaționale. Prețul mediu al petrolului Urals a coborât în decembrie la aproximativ 39 de dolari pe baril, iar în ianuarie la 35–37 de dolari, cel mai redus nivel de după pandemia de COVID-19. Potrivit unor surse din industrie citate de Reuters, la un preț sub 40 de dolari pe baril, aproape jumătate dintre proiectele petroliere din Rusia devin neprofitabile.

Banca Centrală a Rusiei a anunțat anterior că discountul pentru petrolul rusesc a fost de aproape 15% în trimestrele doi și trei, ajungând la 17% în octombrie. Reprezentanții instituției consideră însă că extinderea discountului este un fenomen temporar, menționând că exportatorii ruși au reușit să-și diversifice rutele de livrare și să se adapteze la noile condiții de piață.