Râbnița duduie din nou! Uzina fără autorizație merge la turație maximă, iar Chișinăul ridică din umeri

23 Oct. 2025, 11:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Oct. 2025, 11:55 // Actual //  Ursu Victor

Uzina Metalurgică din Râbnița (MMZ) și-a reluat activitatea, deși autorizația privind gestionarea deșeurilor eliberată de Agenția de Mediu a expirat la 20 octombrie 2025, a anunțat membrul Consiliului Energocom, Alexandr Slusari, într-o postare pe Faebook. Potrivit acestuia, unitatea funcționează în prezent fără acte valabile, iar reluarea proceselor industriale s-ar face în afara cadrului legal.

„La 20 octombrie 2025 a expirat autorizația privind gestionarea deșeurilor eliberată pentru MMZ, iar alta nu a fost emisă. Deci, Uzina Metalurgică și-a reluat activitatea ilegal”, afirmă Slusari. El susține că, în aceste condiții, ar trebui blocate toate importurile de deșeuri destinate MMZ, precum și livrările din malul drept al Nistrului, întrucât uzina nu poate legal prelucra materia primă.

Slusari amintește și de promisiunile fostului premier, care, în sezonul rece trecut, a declarat că gazul livrat regiunii transnistrene va fi destinat exclusiv consumatorilor casnici și că industria nu va beneficia de gaz ieftin.

„Toți au uitat de promisiunile fostului prim-ministru, care iarna spunea că nu vom permite ca industria transnistreană să facă dumping folosind gaz ieftin”, a subliniat el.
Membrul Consiliului Energocom solicită Agenției de Mediu și Serviciului Vamal să clarifice dacă au notificat uzina despre interdicția de a activa și dacă au fost luate măsuri pentru a bloca importul de deșeuri metalice către Râbnița.

„Sunt foarte curios dacă Agenția de Mediu a notificat Uzina Metalurgică din Râbnița că aceasta nu are dreptul să activeze, precum și Serviciul Vamal privind interzicerea importului deșeurilor pentru MMZ”, a scris Slusari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!